Disciplinárka so sudcami v kauze Štefana Szabóa

NETKY.SK • 6 December 2015, 09:30 • 2 min
Disciplinárka so sudcami v kauze Štefana Szabóa

BRATISLAVA - Dovolací disciplinárny senát Najvyššieho súdu sa bude opäť zaoberať prípadom trojice sudcov Najvyššieho súdu Milana Lipovského, Pavla Polku a Pavla Farkaša.

slovakia

left justify in out

Minister spravodlivosti Tomáš Borec podal 6. novembra minulého roka návrh na začatie disciplinárneho konania voči tejto trojici sudcov. Podľa neho pre ich chybu bol Szabó, v tom čase ešte obvinený z vrážd, prepustený z väzby. Navrhol im trest zníženie funkčného platu o 50 percent na päť mesiacov. Disciplinárny senát Najvyššieho súdu SR zastavil 5. mája konanie voči týmto sudcom, lebo podľa ich názoru bol ministrov návrh podaný oneskorene. Lehotu senát počítal od dátumu, keď sa ku kauze minister vyjadril pre média. Borec trvá na tom, že polročná lehota na podanie návrhu mu začala plynúť vtedy, keď boli na ministerstvo doručené potrebné spisy.
Prípadom sa senát zaoberal 9. októbra, minister nesúhlasil s verdiktom prvostupňového disciplinárneho senátu, že návrh podal oneskorene. Keďže prvostupňový senát v máji sudcov nepoučil o možnosti odvolania sa proti rozhodnutiu o zastavení konania, urobil tak dovolací senát v prípade dvoch prítomných sudcov Lipovského a Polku. Sudca Farkaš nebol na pojednávaní, museli mu túto skutočnosť oznámiť a dovolací senát preto vo veci definitívne nerozhodol. Polka s Lipovským po zasadnutí pre média zdôraznili, že oni trvajú na prejednaní veci, napriek tomu, že aj podľa nich bol ministrov návrh podaný oneskorene. Chcú pred disciplinárnym senátom preukázať, že v kauze dvojnásobného vraha Štefana Szabóa nepochybili. Sudca Lipovský vysvetlil, že v čase, keď sa oni zaoberali prípadom Štefana Szabóa, v spise nebola jeho žiadosť o prepustenie. „My sme nemali o čom rozhodovať,“ dodal. „Je pravdou, že v spise sa potom žiadosť zjavila. Ako sa tam dostala, nevieme,“ doplnil. My sme však nespáchali žiaden disciplinárny priestupok a v konaní to chceme preukázať, zdôraznil v októbri. Sudca Polka vyhlásil, že za 34 rokov, čo pôsobí v justícii, nezmeškal žiadnu lehotu a rozhodne nepochybil ani v tomto prípade. „V spise v čase rozhodovania som žiadosť o prepustenie z väzby nemal, a preto trvám na prejednaní veci a vyhlásení oslobodzujúceho rozsudku,“ podčiarkol Polka.


Špecializovaný trestný súd v Pezinku prvýkrát odsúdil Štefana Szabóa v októbri 2013 za dve úkladné vraždy na doživotie, voči verdiktu sa odvolal na najvyšší súd. Trojčlenný senát najvyššieho súdu vinu za jednu vraždu uznal, pri druhej mal výhrady, a preto prvostupňový rozsudok zrušil a celý prípad vrátil späť na Špecializovaný trestný súd. Szabó v priebehu odvolacieho konania podal aj žiadosť o prepustenie z väzby. O tejto žiadosti však senát na najvyššom súde nerozhodol, urobil tak až Špecializovaný trestný súd približne mesiace po jej podaní, čím boli porušené práva obvineného. Po Szabóovej sťažnosti na najvyšší súd ho musel iný senát z väzby prepustiť. Od apríla 2014 bol teda Szabó na slobode. Špecializovaný trestný súd ho 13. mája druhý raz odsúdil na doživotie, pričom pri rozsudku bol Szabó osobne. Znova sa odvolal na najvyšší súd, ktorý mu napokon vlani 29. októbra potvrdil vinu aj za druhú vraždu a tiež aj doživotný trest. Na definitívne rozhodnutie na najvyšší súd však už Szabó neprišiel. Keďže do väzenia sám nenastúpil, policajti po ňom začali pátrať. Polícii sa ho podarilo nájsť až v apríli tohto roka. Vyčuchal ho policajný pes, skrýval sa vo svojom dome v Lesných Kračanoch pri Dunajskej Strede.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies