Deň boja proti násiliu voči ženám sprevádzali desaťtisícové demonštrácie

NETKY.SK • 26 November 2019, 07:28 • 2 min
Deň boja proti násiliu voči ženám sprevádzali desaťtisícové demonštrácie

PARÍŽ - Desaťtisíce ľudí demonštrovali v pondelok v rôznych častiach sveta pri príležitosti Medzinárodného dňa odstránenia násilia páchaného voči ženám.

slovakia

left justify in out

Zhromaždenia upozorňujúce na rodovo podmienené násilné činy sa konali v Guatemale, Rusku, Sudáne či Turecku, informovala tlačová agentúra AFP.

 

Zatiaľ čo francúzska vláda predstavila nové opatrenia proti domácemu násiliu, poriadková polícia v Istanbule zatarasila cestu približne 2000 demonštrantom a následne sa ich snažila rozohnať slzotvorným plynom a plastovými projektilmi.

 

V hlavnom meste Mexika zase maskovaní demonštranti s kladivami rozbíjali presklené prístrešky na zastávkach verejnej dopravy, sprejovali po pamätníkoch a dostávali sa do potýčok s políciou, čím chceli protestovať proti neschopnosti štátnych orgánov zastaviť prudký nárast počtu znásilnení a vrážd označovaných pojmom "femicída".

 

 

Davy ľudí pochodovali aj ulicami Moskvy, kde upozorňovali na chýbajúce zákony na ochranu žien, a dejiskom prvého podobného protestu za posledné desaťročia bol takisto sudánsky Chartúm.

 

 

V Belgicku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku sa konali protestné pochody ešte počas uplynulého víkendu.

 

 

V pondelok francúzsky premiér Édouard Philippe predstavil súbor 50 opatrení vlády určených na boj proti domácemu násiliu. Ide o reakciu vlády na alarmujúci počet vrážd žien násilníckymi partnermi.

 

Ako informovala jedna z mimovládnych organizácií, od začiatku roku 2019 došlo vo Francúzsku k najmenej 137 vraždám žien, ktoré spáchal ich súčasný alebo bývalý partner.

 

 

Podľa údajov OSN bolo v roku 2017 zavraždených na celom svete zhruba 87.000 žien a dievčat. Organizácia vyzvala na aktívnejší boj proti sexuálnemu násiliu, pričom poukázala na Afganistan ako jednu z krajín, ktorá v tomto smere nevyvíja dostatočné úsilie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies