Dánsko chce v nasledujúcich rokoch strojnásobiť výdavky na obranu

NETKY.SK • 30 Máj 2023, 13:00 • 2 min
Dánsko chce v nasledujúcich rokoch strojnásobiť výdavky na obranu

KODAŇ - Dánska vláda v utorok oznámila, že počas nasledujúcich desiatich rokov strojnásobí obranný rozpočet. Jeho zámerom je do roku 2030 dosiahnuť cieľ Severoatlantickej aliancie vynakladať na obranu dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP).

slovakia

left justify in out

Dánsko podnietila zvýšiť výdavky na obrany invázia Ruska na Ukrajine. Cieľ dve percentá HDP na obranu zatiaľ plní iba málo z 30 členských štátov NATO. "Vláda chce značne posilniť dánsku obranu a bezpečnosť sumou približne 143 miliárd korún (19,2 miliardy eur) nasledujúcich desať rokov," uviedol úradujúci minister obrany Troels Lund Poulsen.

 

Dánsko vo výdavkoch na obranu zatiaľ zaostáva, viacero spojencov v NATO aktuálne zvyšujú obranné rozpočty. Podľa najnovších odhadov vynaložilo Dánsko na obranu v roku 2022 len 1,38 percenta HDP, čo je hlboko pod hranicou minimálne dvoch percent dohodnutých v rámci NATO, upozornil nedávno týždenník Politico. 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies