Danko: Tlačové agentúry krajín V4 budú viac informovať o krokoch vlád

NETKY.SK • 4 December 2016, 15:09 • 2 min
Danko: Tlačové agentúry krajín V4 budú viac informovať o krokoch vlád

PRZEMYŚL/BRATISLAVA - Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) budú viac spolupracovať, vymieňať si informácie a snažiť sa zjednotiť svoju politiku tak, aby občania videli, že sa zaujímajú o ich každodenné problémy. Dohodli sa na tom predsedovia parlamentov Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska na neformálnom stretnutí v poľskom meste Przemyśl.

slovakia

left justify in out

"Pre mňa bolo najdôležitejšie, že sme sa dohodli na intenzívnejšej komunikácii a výmene informácií prostredníctvom našich médií. Budeme apelovať na naše tlačové agentúry, ktoré by v rámci spolupráce mali oveľa intenzívnejšie sledovať jednotlivé kroky našich vlád vo vzťahu k Európskej únii," uviedol po stretnutí predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).

 

Šéfovia parlamentov podľa neho hovorili o tom, že každá zo štyroch vlád veľmi ťažko presadzuje opatrenia na ochranu svojich záujmov. Príkladom má byť ťažký zrod osobitného odvodu v regulovaných odvetviach na Slovensku, telekomunikačná daň v Maďarsku či zníženie veku odchodu do dôchodku v Poľsku.

 

"To sú všetko úspechy v záujme občanov V4, o ktoré sa musíme oveľa viac zaujímať a vymieňať si o nich informácie tak, aby sme tú kvalitu života pre našich ľudí, a to je jedno, či sú to Maďari, Slováci, Česi alebo Poliaci, dosahovali," zdôraznil Danko.

 

Dodal, že krajiny V4 riešia rovnaké problémy. "Stále máme problémy so sociálnym systémom a sociálnym zabezpečením našich ľudí. Problémy s nadnárodnými spoločnosťami, energetikou, lacnými pracovnými silami, ale aj nedostatkom pracovných síl," opísal predseda slovenského parlamentu.

 

Zástupcovia národných parlamentov si podľa neho vyjasnili, ako vytvoriť z V4 funkčný celok z hľadiska postojov k EÚ a ako súčasne úniu nestrašiť, že je to združenie, ktoré by chcelo v rámci nej dosiahnuť disharmóniu alebo problémy.

 

Česko má podľa predsedu senátu parlamentu ČR Milana Štěcha záujem o spoluprácu, ktorá má efekt a obstojí pred verejnosťou. "Pochválil som naše zoskupenie za jasné postoje ohľadom migračnej krízy a najmä naše postoje, keď sa Európska komisia snažila vnútiť povinné kvóty. Myslím si, že to bol ten najlepší imidž pre V4 smerom k našim občanom, že máme fungujúcu spoluprácu a jasné stanoviská," priblížil.

 

Šéfovia parlamentov sa chcú stretávať častejšie a intenzívnejšie pred rokovaniami európskych parlamentov, aby na ne išli s jasným spoločným stanoviskom. Občanov totiž podľa Štěcha zaujíma, že v krajinách V4 sú ceny základných potrieb vyššie ako v Nemecku, že kvalita tovarov na Západe a Východe je rozdielna, či to, že z týchto štátov viac kapitálu odteká, ako do nich prichádza.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies