Dáni hlasovaním v referende jasne odmietli bližší vzťah k EÚ

NETKY.SK • 4 December 2015, 09:20 • 3 min
Dáni hlasovaním v referende jasne odmietli bližší vzťah k EÚ

KODAŇ - Dánski voliči povedali v štvrtkovom referende hlasné "nie" ďalšiemu zbližovaniu s Európskou úniou, ktoré presadzovala ich vláda. Informovali o tom dnes svetové tlačové agentúry DPA a Reuters vychádzajúce z konečných výsledkov ľudového hlasovania.

slovakia

left justify in out

"Výsledky sú známe, je to jasné nie," uviedol dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen. "Napriek tomu, že som dúfal v iný výsledok, budem tento výsledok samozrejme plne rešpektovať," dodal.

 

Proti návrhu hlasovalo 53,1 percenta voličov, zatiaľ čo za zrušenie doterajších výnimiek Dánska z uplatňovania spoločných predpisov EÚ, ktoré navrhovala vláda, hlasovalo 46,9 percenta voličov. Uviedli to zhodne dánske televízne stanice DR a TV2, po spočítaní všetkých hlasov.

 

"Dáni odmietli urobiť krok vpred," vyhlásil Rasmussen. "Dôvodom prečo Dáni odmietli schváliť, čo sme navrhovali je neistota, a tiež to, že Európa momentálne čelí ďalším problémom, ako je napríklad utečenecká kríza," dodal.

 

Dánska vláda podľa jeho slov začne vyvíjať úsilie potrebné na to, aby krajina aj napriek výsledkom referenda mohla naďalej zostať členom v Európskom policajnom úrade (Europol).

 

Agentúra DPA doplnila, že dánsky premiér už o výsledkoch hovoril s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom ako aj s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom, s ktorými by sa mal stretnúť 11. decembra v Bruseli. V pondelok by sa mal Rasmussen zase stretnúť s lídrami ostatných dánskych strán, aby s každým z nich jednotlivo prediskutoval, ako ďalej postupovať.

 

Doterajší systém zavedený v roku 1993 umožňoval Dánsku zostať mimo všetkých nadnárodných politík EÚ v rezortoch vnútra a spravodlivosti. Avšak po prijatí Lisabonskej zmluvy v roku 2009 sa na nadnárodnú úroveň presunula väčšia časť spolupráce v EÚ, čo sa dotklo aj policajnej organizácie Europol.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies