Ďalšia pokuta pre MIRRI SR za projekty bývalého vedenia, tentoraz ide o tablety pre seniorov

NETKY.SK • 28 November 2023, 16:0 • 2 min
Ďalšia pokuta pre MIRRI SR za projekty bývalého vedenia, tentoraz ide o tablety pre seniorov

BRATISLAVA - Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) čelí ďalšej pokute. Tentokrát za projekt „Zlepšovanie digitálnych zručností seniorov a distribúcia senior tabletov“, ktorý ministerstvo spustilo počas pôsobenia Veroniky Remišovej. Pri realizácii projektu unikli osobné údaje viacerých seniorov, ktorí sa do projektu zapojili. Problém so zverejnenými osobnými údajmi však bol aj pri desiatkach rôznych zmlúv, ktoré ministerstvo zverejnilo v Centrálnom registri zmlúv. Za pochybenia dostalo MIRRI SR pokutu v celkovej výške 8 600 eur.

slovakia

left justify in out

„Dostali sme ďalšiu faktúru za amaterizmus bývalého vedenia, na ktorú sa poskladajú občania tohto štátu. V úrade som ešte len zopár týždňov a už sa nám na stole hromadia rozhodnutia rôznych inštitúcií, ktoré zisťujú pochybenia a prešľapy v projektoch a zmluvách bývalého vedenia. Najskôr to bol Remišovej sebapropagačný časopis, teraz sú to tablety pre seniorov. Chyby v Remišovej práci sme v minulosti nahlas kritizovali a dnes, keď za ne naše ministerstvo dostáva tisícové pokuty, sa ukazuje, že táto kritika bola opodstatnená,“ vyhlásil minister investícií Richard Raši.

 

Pokutu udelil ministerstvu investícií Úrad na ochranu osobných údajov SR, ktorý v rozhodnutí skonštatoval, že MIRRI SR v období od 16. 3. 2023 do 17. 4. 2023 zverejnilo v Centrálnom registri zmlúv darovacie zmluvy „s osobnými údajmi dotknutých osôb v rozsahu dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, kontaktné údaje (e-mailová adresa, telefónne číslo) bez primeraného právneho základu“, čím podľa úradu porušilo Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov.

„V čase, keď sú seniori hlavnou cieľovou skupinou najrozličnejších podvodníkov a prichádzajú kvôli nim o svoje celoživotné úspory, sa nemôže stať, aby unikali ich najcitlivejšie údaje. A už vôbec nie, aby takéto fatálne chyby robil štát,“ zdôraznil minister Raši.

 

Ďalšie pochybenia zistil Úrad na ochranu osobných údajov SR pri desiatkach zmlúv, ktoré boli v Centrálnom registri zmlúv zverejnené bez toho, aby v nich boli anonymizované osobné údaje, ako rodné číslo, dátum narodenia, adresa, e-mail, telefón, ekonomické údaje či podpis. Za oba prípady dostalo MIRRI SR od úradu pokutu v celkovej výške spolu 8 600 eur.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Tlačový odbor MIRRI SR, Foto: SME / SITA

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona