Čína vyjadrila nespokojnosť so zostrelením balóna nad USA

NETKY.SK • 5 Február 2023, 10:05 • 2 min
Čína vyjadrila nespokojnosť so zostrelením balóna nad USA

PEKING - Čína v nedeľu odsúdila rozhodnutie Pentagónu zostreliť údajný čínsky špionážny balón letiaci nad územím Severnej Ameriky a obvinila Spojené štáty z "jasne prehnanej reakcie a vážneho porušovania medzinárodných praktík".

slovakia

left justify in out

TASR informuje na základe správ agentúr AP a AFP. "Čína vyjadruje silnú nespokojnosť a protest proti použitiu sily zo strany Spojených štátov s cieľom útoku na civilnú vzducholoď bez posádky," uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo zahraničných vecí. Ako dodalo, Peking si "vyhradzuje právo na vykonanie ďalších nevyhnutných reakcií"

 

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom. Podľa dvoch predstaviteľov USA bol balón zostrelený stíhacím lietadlom amerických vzdušných síl. Americkí predstavitelia vo štvrtok oznámili, že vo vzdušnom priestore USA spozorovali veľký čínsky sledovací balón.

 

Podľa Pentagónu sa pohyboval nad časťami severozápadu USA, kde sa nachádzajú citlivé vojenské objekty a strategické rakety v podzemných silách. Rozhodli sa ho však najprv nezostreliť pre obavy, že padajúce časti z neho by mohli zraniť ľudí alebo poškodiť majetok a počkali, kým sa bude nachádzať nad oceánom. Čínsky rezort diplomacie deklaroval, že ide o civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miroslav Rimaszombati
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies