Čína víta spoluprácu so vzorkami z Mesiaca, má však výhrady k USA +VIDEO

NETKY.SK • 27 Jún 2024, 15:15 • 2 min
Čína víta spoluprácu so vzorkami z Mesiaca, má však výhrady k USA +VIDEO

PEKING - Predstavitelia Čínskej vesmírnej agentúry (CNSA) vo štvrtok uviedli, že vítajú účasť zahraničných vedcov na skúmaní vzoriek skál, ktoré z Mesiaca priniesla čínska sonda Čchang-e 6. Majú však isté výhrady k spolupráci, najmä v spojitosti s USA.

slovakia

left justify in out

Akákoľvek spolupráca s USA závisí od amerického zákona, ktorý nepovoľuje priamu dvojstrannú spoluprácu s americkým Úradom pre letectvo a vesmír, píše AP. "Zdrojom prekážok spolupráce USA a Číny vo vzdušnom a kozmickom priestore je Wolfov dodatok," uviedol jeden z predstaviteľov CNSA na tlačovej konferencii v Pekingu.

Tento dodatok z roku 2011 pomenovaný po kongresmanovi Frankovi Wolfovi zakazuje NASA používať vládne zdroje na priamu spoluprácu s čínskou vládou či organizáciami, ktoré s touto ázijskou krajinou majú spojitosť.

Čína však môže spolupracovať s vedcami z iných krajín, čo v prípade Čchang-e 6 urobila s Francúzskom, Pakistanom, Talianskom a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), píše AP.

Čchang-e 6 v utorok pristála na Zemi so vzorkami hornín a pôdy z málo preskúmanej odvrátenej strany Mesiaca. Predstavitelia o samotnej misii veľa informácií neposkytli. Neuviedli ani, koľko vzoriek priniesla. Oznámili však ďalšie plány vrátane sondy Čchang-e 7, ktorá by mala skúmať južný pól mesiaca, či dvoch misií na výskum Marsu a Jupitera.

Sonda Čchang-e 6 odštartovala 3. mája 2024 z čínskeho kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan v Juhočínskom mori. Do vesmíru ju vyniesla nosná raketa Čchang-čeng 5 (v preklade: Dlhý pochod 5). Misia trvala 53 dní a čínska vesmírna agentúra ju označila za úspešnú. Vedci v pondelok vyjadrili očakávania, že medzi vzorkami by mohli byť aj 2,5 milióna rokov staré vulkanické horniny, ktoré by mohli poskytnúť odpovede na otázky týkajúce sa geografických rozdielov na oboch stranách Mesiaca.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: AP, Foto: Xinhua / Lian Zhen
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies