Čína a Rusko zablokovali plán na vytvorenie morskej rezervácie v Antarktíde: Ide o jeden z posledných nenarušených morských ekosystémov

NETKY.SK • 2 November 2018, 14:59 • 2 min
Čína a Rusko zablokovali plán na vytvorenie morskej rezervácie v Antarktíde: Ide o jeden z posledných nenarušených morských ekosystémov

CANBERRA - Plány na zriadenie najväčšej morskej rezervácie na svete, ktorá by mala vzniknúť v Antarktíde, sa zatiaľ odkladajú. Minimálne na rok ich zablokovali Čína a Rusko, informovala v piatok agentúra DPA.

slovakia

left justify in out

Ambiciózny medzinárodný plán na zriadenie prírodnej rezervácie v oblasti antarktického Weddelovho mora, presadzujú Európska únia a Nemecko za podpory mnohých ďalších krajín sveta, napríklad Indie. Chránená oblasť by sa mala rozprestierať na ploche 1,8 milióna kilometrov štvorcových, čo je päťkrát viac než rozloha Nemecka.

 

O návrhu rokovali dva týždne účastníci zasadnutia Komisie na ochranu živých morských zdrojov Antarktídy (CCAMLR), ktoré sa konalo v austrálskom meste Hobart.

 

img

Zdroj: Pixabay

 

K dohode sa im však dospieť nepodarilo, pretože ju zablokovali Čína a Rusko a výhrady malo i Nórsko. Pre arabskú televíziu al-Džazíra to uviedol indický delegát Maruthadu Sudhakar, podľa ktorého sa realizácia plánu nateraz odkladá.

 

"(Plán) nestroskotal, bol odložený o ďalší rok. Tento rok sa nedospelo ku konsenzu. Niekoľko krajín má výhrady," povedal indický delegát.

 

V roku 2016 dospeli krajiny sveta k historickej dohode o zriadení veľkej morskej rezervácie v Antarktíde s rozlohou 1,55 milióna kilometrov štvorcových. Predmetom dohody, o ktorej sa rokovalo šesť rokov, bola oblasť Rossovho mora, ktorá má byť počas piatich rokov chránená pred komerčným rybolovom.

 

img

Zdroj: Pixabay 

 

O morskej rezervácii v Rossovom mori sa hovorilo ako o najväčšej na svete, navrhovaná chránená oblasť vo Weddellovom mori má však byť ešte väčšia. Ide o jeden z posledných nenarušených morských ekosystémov na zemeguli. V tejto oblasti žije viac ako 300.000 tučniakov kráľovských, veľké množstvo morských vtákov, tuleňov a tiež vráskavce ozrutné.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies