Cez víkend začnú skauti po Slovensku roznášať Betlehemské svetlo

NETKY.SK • 15 December 2016, 17:41 • 2 min
Cez víkend začnú skauti po Slovensku roznášať Betlehemské svetlo

BRATISLAVA - Počas tohto víkendu čaká Betlehemské svetlo už tradičná cesta vlakmi po celom Slovensku. Slovenskí skauti ho postupne doručia na jednotlivé vlakové stanice, kam si poň môže prísť každý, kto má záujem. Svetlo sa prostredníctvom skautských dobrovoľníkov dostane do viac ako 330 slovenských miest a obcí a to aj na miesta, kde nie je priame vlakové spojenie.

slovakia

left justify in out

"Na vlakových staniciach, kam v sobotu dorazí Betlehemské svetlo, už budú čakať skauti s lampášmi a až do Štedrého dňa ho budú roznášať v jednotlivých mestách a obciach, do nemocníc, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, azylových domov, na sväté omše alebo ho doručia k ľuďom priamo domov," uviedol koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku Marián Suvák. Ako dodal, skauti svetlo roznesú aj do ďalších miest a okolitých dedín, ktoré nemajú vlakové spojenie, aby sa dostalo k čo najväčšiemu počtu ľudí.

 

"Svetlo sa na svoju tohtoročnú púť vlakmi vydá už tradične odchodom rýchlika R833 Sitno, ktorý z bratislavskej hlavnej stanice vyrazí minútu po 8. hodine a v Banskej Bystrici sa na poludnie rozvetví na trate do Margecian cez Brezno a do Košíc cez Lučenec. Po viac ako 11 hodinách dorazí o 21.14 h do svojej poslednej zastávky – Prešova osobný vlak 9122," priblížil Suvák.

 

Jednu z najdlhších trás Bratislava - Žilina - Košice už tradične obslúži R605 Dargov s odchodom o 9.55 h a príchodom do cieľovej stanice o 15.52 h. "V snahe priniesť každoročne Svetlo do nových lokalít a miest boli tento rok pridané vlakové spojenia Os 4567 na trase Trnava - Sereď - Galanta a Os 8126, ktorým prinesú skauti Betlehemské svetlo z Popradu po prvý raz aj na Štrbské pleso. Tento rok tak dohromady pribudlo nových 18 vlakových staníc, kde doposiaľ svetlo vlakmi nechodilo," doplnil Suvák.

 

Vlakmi budú pokryté aj regióny, kde prípojmi na hlavné trasy príde Betlehemské svetlo na Záhorie do Kútov a Skalice, na juh do Komárna, Nových Zámkov, Serede, Levíc, na Kysuce do Čadce, na Oravu do Trstenej, na Hornú Nitru do Prievidze a na východné Slovensko do Bardejova, Medzilaboriec, Prešova, Vranova nad Topľou, Humenného, Trebišova, Michaloviec a tiež až do Čiernej nad Tisou a Stakčína.

 

V nedeľu 18. decembra vynesú skauti plamienok z Betlehema opäť aj na Lomnický štít a rovnako aj o 9. hodine na Hrebienok a do Tatranského ľadového dómu. Bližšie informácie o vlakových spojeniach s Betlehemským svetlom a miestach, kam si ho môže ktokoľvek prísť odpáliť, sú na webstránke www.betlehemskesvetlo.sk/mapa.

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies