Česko vyzvalo svojich občanov, aby necestovali na Ukrajinu

NETKY.SK • 21 Február 2022, 6:4 • 2 min
Česko vyzvalo svojich občanov, aby necestovali na Ukrajinu

PRAHA – České ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo v nedeľu večer českých občanov, aby necestovali na Ukrajinu. Aktualizované odporúčanie vydalo vzhľadom „na stále sa zvyšujúcu pravdepodobnosť vzniku vojenského konfliktu“.

slovakia

left justify in out

Ministerstvo zároveň prostredníctvom svojej webstránky občanov ČR vyzvalo, aby urýchlene opustili oblasti ležiace na východe Ukrajiny. V prípade, že sa nachádzajú v inej časti tejto krajiny, odporučilo im, aby svoj odchod taktiež zvážili. Na Čechov uvažujúcich, že Ukrajinu opustia letecky, rezort zároveň apeloval, aby to spravili „bezodkladne“ vzhľadom na obmedzovanie a rušenie leteckých spojení, ktoré už avizovali viaceré aerolínie. Čechov, ktorí na Ukrajine dlhodobo žijú, ministerstvo vyzvalo, aby sa zaregistrovali do jeho systému DROZD.

 

Zároveň apelovalo, aby boli maximálne opatrní, ak sa na Ukrajine napriek varovaniu rozhodnú zostať. Odporučilo im sledovať „dôveryhodné médiá“ a vytvoriť si „plán evakuácie“ pre prípad núdze. Upozornilo tiež na to, že ministerstvo by malo v prípade vojenského konfliktu „iba veľmi obmedzené možnosti“, ako Čechom na Ukrajine poskytnúť pomoc a ochranu. Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský taktiež informoval, že ministerstvo pripravuje ďalšiu zdravotnícku pomoc pre Ukrajinu, a to vo výške 10 miliónov českých korún (411 185 eur).

 

img

 

Lipavský po nedeľnom zasadnutí krízového štábu ministerstva uviedol, že situácia na Ukrajine je vážna. Rusi pritom podľa informácií, ktorými podľa Lipavského slov disponuje český rezort diplomacie, svojich vojakov z hraníc nesťahujú, ako pred časom oznámili. Naopak, ich počet neustále zvyšujú, a aktuálne sa už blíži k číslu 200 000. Minister podľa portálu Novinky.cz uviedol, že ČR „sa pripravuje na všetky možné scenáre“ vývoja situácie a ich dôsledky.

 

Čechov taktiež vyzval, aby v tejto dobe na Ukrajinu necestovali. Dodal však, že Česko oproti niektorým iným krajinám neuvažuje o zatvorení svojho zastupiteľského úradu v Kyjeve. „My sme už minulý týždeň pristúpili k redukcii niektorých zamestnancov, na druhej strane ponechávame konzula, aby sme mohli naďalej poskytovať podporu,“ uviedol s tým, že ministerstvo je s Čechmi žijúcimi na Ukrajine v kontakte cez niekoľko kanálov.

 

Možno vás zaujme: Zelenskyj vyzval k okamžitému prímeriu a obnoveniu rozhovorov s Ruskomtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona