Česko prijme 153 utečencov z Iraku a Libanonu

NETKY.SK • 14 December 2015, 16:08 • 2 min
Česko prijme 153 utečencov z Iraku a Libanonu

PRAHA - Česká vláda na svojom dnešnom zasadnutí schválila presídlenie 153 utečencov z Iraku a Libanonu do Česka. Ide o kresťanské rodiny, ktoré do ČR dorazia v troch vlnách. Premiér Bohuslav Sobotka aj niektorí ministri o tom informovali na Twitteri.

slovakia

left justify in out

Štátny tajomník pre európske záležitosti Tomáš Prouza doplnil, že vláda presídlenie schválila jednomyseľne. "Ide o príslušníkov kresťanskej menšiny, ktorí sa v dôsledku agresie Islamského štátu (IS) v Iraku ocitli vo veľmi ťažkej životnej situácii a obrátili sa na ČR so žiadosťou o pomoc. V našej krajine by mali získať medzinárodnú ochranu, šancu integrovať sa a začať nový život v bezpečí," uviedol premiér.

 

Presun rodín inicioval Nadačný fond Generácie 21, ktorý zaistí pokrytie väčšiny nákladov. Momentálne sa nachádzajú v niekoľkých utečeneckých táboroch v irackom Irbíle a na ďalších miestach. Kresťania boli islamistami vyhnaní z Mósulu, z mesta Bachdída (turecky Karakoš) a ďalších okolitých obcí vlani v auguste.

 

Integrácia irackých kresťanov by mala mať tri fázy. Utečenci majú byť najskôr spolu vo vybranom rekreačnom zariadení, kde sa začnú učiť po česky. Zhruba po pol roku by mali byť rozdelení do štyroch až piatich skupín a premiestnení do rôznych krajských miest.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies