Červené more: Americká armáda zneškodnila plavidlá húsíov

NETKY.SK • 14 Jún 2024, 08:39 • 2 min
Červené more: Americká armáda zneškodnila plavidlá húsíov

WASHINGTON - Americká armáda v rámci úsilia o oslabenie kapacít jemenských povstalcov v oblasti Červeného mora zničila dva húsíjské hliadkovacie člny, jedno hladinové plavidlo bez posádky a jeden dron. Správu priniesol Reuters.

slovakia

left justify in out

Húsíovia, ktorí ovládajú najľudnatejšie oblasti Jemenu, predtým podnikli útoky na nákladnú loď Verbena plaviacu sa v Arabskom mori, ako aj na lode Seaguardian a Athina v Červenom mori, uviedol v televíznom prejave vojenský hovorca povstaleckej skupiny napojenej na Irán Jahjá Sarí.
 
Útok na Verbenu, ktorá sa plavila pod vlajkou Palau, mal za následok vypuknutie požiaru. Vážne sa pri ňom zranil aj jeden člen jej posádky, uviedlo ústredné velenie americkej armády.
 
Húsíjské milície od novembra organizujú útoky na lode vo vodách pri pobreží Jemenu, aby takto - podľa vlastných slov - vyjadrili solidaritu s Palestínčanmi, ktorí v Pásme Gazy od októbra 2023 čelia ofenzíve izraelskej armády.
 
Útoky jemenských povstalcov narušili celosvetovú lodnú dopravu a prinútili mnohé firmy, aby zmenili trasy na dlhšie a drahšie cesty okolo južného cípu Afriky. Podnietili tiež obavy, že vojna v Pásme Gaze by sa mohla rozšíriť a destabilizovať celý región.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: The New York Times / Reuters, Ilustračné foto: manobkantha.com.bd
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies