Ceny ropy pokračujú v poklese, cena WTI sa obchoduje pod 35,5 USD/barel

NETKY.SK • 14 December 2015, 08:56 • 2 min
Ceny ropy pokračujú v poklese, cena WTI sa obchoduje pod 35,5 USD/barel

LONDÝN - Ceny ropy pokračujú v poklese, už siedmy obchodovací deň po sebe. Je to najdlhšie neprerušované obdobie poklesu od polovice roka 2014, pod čo sa veľkou mierou podpísali Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a najnovšia prognóza Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA), že súčasné nadmerné zásoby ropy vo svete sa na budúci rok ešte zvýšia. Informovala o tom agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Na ceny negatívne vplýva fakt, že kartel OPEC sa začiatkom decembra na zasadnutí vo Viedni nedohodol na obmedzení produkcie. Tá je pritom vyššia, než stanovujú jeho produkčné kvóty. Zatiaľ čo podľa kvót by mal OPEC ťažiť denne 30 miliónov barelov ropy (1 barel = 159 litrov), reálne ťaží okolo 31,5 milióna barelov. Cieľom je vytlačiť z trhu producentov s vyššími nákladmi, najmä tých z USA, ktorí ťažia bridlicovú ropu.

 

To sa odrazilo na ďalšom vývoji cien. Práve od 4. decembra, teda zasadnutia OPEC, ceny ropy neustále klesajú. Za ostatných šesť obchodovacích dní klesli o viac než 13 %. K tomu prispela aj prognóza IEA, že rast dopytu po rope sa začína spomaľovať. Navyše, na trh by mal na budúci rok opäť nastúpiť Irán po tom, ako západné mocnosti zrušia sankcie voči krajine za jej jadrový program.

 

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent sa v piatok (11.12.) prvýkrát od decembra 2008 dostala pod 38 USD za barel a cena americkej WTI prvýkrát od februára 2009 uzatvorila v 35-dolárovom teritóriu. V tomto trende pokračoval vývoj cien ropy aj dnes.

 

Cena WTI klesla do 5.10 h SEČ o 16 centov na 35,46 USD (32,38 eura) za barel. Podobne cena Brentu zaznamenala pokles o 23 centov na 37,70 USD/barel.

 

(1 EUR = 1,0950 USD)

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies