Čakáte na vyplatenie príspevku na dieťa vo výške 333 eur? Možno sa ho ani nedočkáte. Štát na to nemá peniaze!

NETKY.SK • 23 Jún 2021, 11:31 • 2 min
Čakáte na vyplatenie príspevku na dieťa vo výške 333 eur? Možno sa ho ani nedočkáte. Štát na to nemá peniaze!

BRATISLAVA - Vláda vyplatí jednorazový 333-eurový príspevok len na tretinu detí, ktoré žijú v rodinách v hmotnej núdzi.

slovakia

left justify in out

Pôjde o domácnosti s nezaopatrenými deťmi, ktoré sa pre pandémiu COVID-19 dostali do systému pomoci v hmotnej núdzi najskôr v marci minulého roka a najneskôr v apríli tohto roka. 

 

Štát nemá peniaze pre všetky rodiny

Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu s pripomienkou schválila vláda. Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí nárok na túto dávku získa 13,6-tisíca detí, ktoré žijú v 7200 domácnostiach.

 

Ku koncu apríla tohto roka pritom bolo v hmotnej núdzi 45,3 tisíca nezaopatrených detí. Vyplatenie jednorazového príspevku si zo štátneho rozpočtu vyžiada 4,5 milióna eur. Rezort práce upozorňuje na to, že tieto finančné prostriedky nemá zabezpečené vo svojej rozpočtovej kapitole.

„Nakoľko prerušením prezenčného štúdia na školách vypadol, resp. sa znížil príjem domácností a zároveň sa zvýšili výdavky domácností s nezaopatrenými deťmi napríklad na nákup výpočtovej techniky a na výdavky spojené s bývaním a podobne, vznikla potreba pomoci domácnostiam najviac postihnutých chudobou, ktorými sú objektívne domácnosti, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

 

Súvisiaci článok: Boris Kollár nevie, odkiaľ vláda vezme prostriedky na zvýšenie príspevkov na dieťa. Chce hľadať kompromis so stranou Hlas-SD

 

Rodičia s vyšším príjmom budú ukrátení

Jednorazový príspevok má podľa rezortu čiastočne vykryť finančnú ujmu, ktorú počas pandémie tieto domácnosti utrpeli a zabezpečiť tak lepšie podmienky pre nezaopatrené deti v týchto domácnostiach.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) minulý týždeň informoval o tom, že deti z rodín s čistým príjmom z práce do sumy 1 470 eur by mali v tomto roku dostať iba 200-eurový príspevok na dieťa.
 

Mohlo by vás zaujímať: Rodina je prioritou hnutia OĽaNO, vyhlásilo počas dnešného Dňa rodinytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies