Bývalý riaditeľ daniarov zobral úplatok od podnikateľov Salmanovovcov: Odsúdili ho na sedem rokov väzenia!

NETKY.SK • 15 December 2014, 17:32 • 2 min
Bývalý riaditeľ daniarov zobral úplatok od podnikateľov Salmanovovcov: Odsúdili ho na sedem rokov väzenia!

BANSKÁ BYSTRICA - Trest sedem rokov odňatia slobody nepodmienečne a peňažný trest 30-tisíc eur vymeral dnes senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici bývalému riaditeľovi Daňového úradu v Dunajskej strede Dušanovi K.

slovakia

left justify in out

Uznal ho za vinného zo zločinu prijímania úplatku od podnikateľov Sergeja a Alexandra Salmanova za to, že ako riaditeľ zabezpečí bezproblémové vyplatenie nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty (DPH) v ich firmách. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný sa proti nemu odvolal.


Exriaditeľ v júni 2010 schválil platobný príkaz, na základe ktorého jednej zo spoločností podnikateľov Sergeja a Alexandra Salmanova (s.r.o. VENI, VIDI, VICI v Dunajskej Strede) následne vyplatili nadmerný odpočet DPH, takmer 445-tisíc eur. Podľa prokurátora exriaditeľ dostal úplatok desať percent z tejto sumy, čo je najmenej 40-tisíc eur. Súd však objem úplatku nešpecifikoval, pretože bývalá riaditeľka Daňového úradu v Šamoríne Mária Z. ako korunná svedkyňa videla iba odovzdanie peňazí v obálke. 

 

Podľa predsedu senátu sa vina Dušana K. preukázala bez pochybností. Priťažilo mu, že motívom konania bol finančný zisk a na obohatenie zneužil svoje postavenie riaditeľa daňového úradu. Za tento zločin je sadzba päť až 12 rokov odňatia slobody. Poľahčujúcou okolnosťou u Dušana K. bolo, že do spáchania skutku viedol riadny spôsob života. 

 

Dušan K. sa s podnikateľmi Sergejom a Alexandrom Salmanovovovcami stretol v ich firme Carat Distillery v Šamoríne v apríli a máji 2010. Za úplatok desať percent z celkovej sumy sľúbil bezproblémové vyplatenie nadmerných odpočtov DPH firmám, v ktorých podnikatelia mali vplyv. Z titulu riaditeľa daňového úradu navyše podnikateľom podľa obžaloby včas poskytoval informácie o dožiadaniach z iných daňových úradov a z polície. Takto pomohol podnikateľom pri uplatnení nadmerného odpočtu pri spoločnosti VENI, VIDI, VICI. Jeho zásluhou sa zmenil výsledok daňovej kontroly v ich prospech a následne bol odpočet vyplatený. 
V kauze korupcie podnikateľov Sergeja a Alexandra Salmanova prokuratúra stíha okrem korunnej svedkyne Márie Z. aj ďalšie osoby, ktoré sa podieľali na bezproblémovom vyplácaní nadmerných daňových odpočtov pre ich firmy. Mária Z. priznala, že ju podnikatelia podplácali, aby zabezpečila bezproblémové vyplácanie nadmerných daňových odpočtov pre ich firmy. 

 

Podnikateľov ruského pôvodu Sergeja a Alexandra Salmanova začiatkom decembra uznal súd za vinných z podplácania bývalej riaditeľky daňového úradu v Šamoríne. Senát ŠTS v Pezinku poslal otca do väzenia na sedem rokov, jeho synovi vymeral šesťročný trest. Verdikt nie je právoplatný, odvolali sa prokurátor i podnikatelia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies