Nemecko sa zapojí do boja proti Islamskému štátu

NETKY.SK • 4 December 2015, 13:06 • 2 min
Nemecko sa zapojí do boja proti Islamskému štátu

BERLÍN - Poslanci Spolkového snemu (Bundestag) schválili dnes účasť nemeckých ozbrojených síl na vojenskej operácii západnej koalície voči tzv. Islamskému štátu (IS) v Sýrii. Z 598 zákonodarcov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní, 445 podporilo príslušný návrh vlády, 146 bolo proti a sedem sa zdržalo hlasovania.

slovakia

left justify in out

Koaličná vláda navrhla, aby Nemecko poskytlo na podporu boja proti IS maximálne 1200 vojakov, šesť prieskumných lietadiel Tornado, jedno tankovacie lietadlo, satelitnú techniku a fregatu. Kabinet odobril mandát, ohraničený predbežne 31. decembrom 2016, v utorok na osobitnom zasadnutí, prvé čítanie v Spolkovom sa konalo v stredu. Súhlas s misiou Bundeswehru vyslovili takmer výhradne poslanci koaličných kresťanských (CDU) a sociálnych demokratov (SPD). Strana Ľavica vopred avizovala, že bude jednotne hlasovať proti, takýto postoj mala aj drvivá väčšina členov poslaneckého klubu zelených.

 

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová tento týždeň počas hodiny otázok v parlamente povedala, že šesť vojenských lietadiel Tornado a 400-500 vojakov bude potrebných na prieskumné lety a vyhodnocovanie snímok. Lietadlá sa však nezúčastnia na bombardovaní cieľov v Sýrii. Ďalších 300 príslušníkov Bundeswehru má slúžiť na fregate Augsburg zabezpečujúcej ochranu lietadlovej lode Charles de Gaulle, ktorú k brehom Sýrie vyslalo Francúzsko. Podľa von der Leyenovej bude súčasťou misie proti IS taktiež 150 nemeckých vojakov obsluhujúcich tankovacie lietadlá, ktoré využijú i francúzske sily, zatiaľ čo v hlavných stanoch koalície proti IS by mohlo pôsobiť až 50 nemeckých dôstojníkov.

 

Nemecká vláda počíta s tým, že prvý rok misie bude stáť 134 miliónov eur. Šéfka frakcie strany Ľavica v Bundestagu Sahra Wagenknechtová považuje operáciu proti IS od základu za zlú a nebezpečnú. Kritizovala, že po teroristických útokoch v Paríži majú teraz zomierať nevinní ľudia v Sýrii. Za lož označila v dnešnej rozprave tvrdenie, že vojenská operácia má oslabiť IS. "Vojna je teror, ktorý produkuje nový teror," čo ukázala aj misia v Afganistane, uviedla Wagenknechtová, podľa ktorej je nasadenie Bundeswehru v rozpore s medzinárodným právom a s nemeckou ústavou.

 

Predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen (CDU) označil Wagenknechtovej postoj za "ideologicky zmätený". Európa podľa neho musí uznať svoju zodpovednosť za krízový región Blízkeho východu a musí konať aj záujme vlastnej bezpečnosti. Bez politického konceptu by bola vojenská operácia proti IS odsúdená na neúspech a naopak - diplomacia by nemala šancu bez vojenskej prítomnosti, konštatoval Röttgen.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies