Bulharsko registruje ukrajinských utečencov priamo na hraniciach

NETKY.SK • 16 Marec 2022, 08:15 • 2 min
Bulharsko registruje ukrajinských utečencov priamo na hraniciach

BERLÍN/SOFIA - Bulharsko spustilo nový systém registrácie vojnových utečencov z Ukrajiny priamo na hraniciach, informovala agentúra DPA.

slovakia

left justify in out

Zariadenie umiestnené na hraničnom priechode s Rumunskom blízko bulharského mesta Ruse skontroloval počas prvého dňa jeho fungovania aj bulharský premiér Kiril Petkov. „Problémom bolo, že oni (utečenci) prichádzali a my sme nevedeli, kam pôjdu. Teraz sa už všetko dá vyhľadať," povedal podľa bulharskej tlačovej agentúry BTA Petkov.

 

Bulharsko bolo doposiaľ pre ukrajinských vojnových utečencov predovšetkým tranzitnou krajinou, píše DPA. Z 81 000 utečencov, ktorí do krajiny prišli cez Rumunsko od začiatku ruskej vojenskej invázie, ich zostalo v Bulharsku, najchudobnejšej krajine EÚ, iba takmer 38 000. Sú medzi nimi aj príslušníci bulharskej menšiny na Ukrajine. O štatút utečenca požiadalo len 267 ľudí, uviedla v utorok bulharská pohraničná polícia.

 

Ľudia, ktorí ušli pred vojnou na Ukrajine, sú ubytovávaní v hoteloch či dovolenkových domoch prevažne na pobreží Čierneho mora, ale aj u dobrovoľníkov, priateľov či príbuzných, pripomína DPA. Medzičasom dostali aj ponuky na prácu, predovšetkým z IT sektoru.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies