Budapešť požiada Washington, aby zbavil svojho diplomata imunity

NETKY.SK • 22 December 2014, 18:27 • 2 min
Budapešť požiada Washington, aby zbavil svojho diplomata imunity

BUDAPEŠ´T - Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó sa v utorok obráti listom na Ministerstvo zahraničných vecí USA vo veci zbavenia diplomatickej imunity chargé d'affaires USA v Budapešti Andrého Goodfrienda. Informáciu priniesla dnes tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na maďarský rezort diplomacie.

slovakia

left justify in out

Podľa rovnakého zdroja dostalo maďarské ministerstvo v piatok žiadosť generálneho prokurátora Pétera Polta o podniknutie nevyhnutných krokov na zbavenie imunity amerického diplomata.
     

Dochádza k tomu iba dva týždne po tom, čo predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na parlamentnej pôde oznámil, že odvolá z funkcie šéfku Národného úradu pre dane a clá (NAV) Ildikó Vidovú, ak tá nepodá žalobu na spomínaného Američana, ktorého premiér súčasne vyzval, aby sa neschovával za diplomatickú imunitu.
     

Podľa Orbána Goodfriend vyhlásil, že predsedníčka NAV-u osobne spáchala trestný čin korupcie. S takýmto tvrdením si podľa neho dokáže maďarský právny systém poradiť, preto je potrebné začať súdny spor. "Očakávam takýto krok od šéfky NAV-u," dodal 8. decembra premiér. Súčasne podčiarkol, že ak je niekto preukázateľne zapletený do kauzy korupčného trestného činu, tak takého človeka v Maďarsku zatvoria, a nie odvolajú. "V opačnom prípade nebude bez následkov ani to, ak sa potvrdí, že americký diplomat nehovoril pravdu," zdôraznil.
     

Šéfka NAV Ildikó Vidová v novembri oznámila, že je jednou z tých osôb, ktorým USA oznámili, že jej neumožnia vstup na svoje územie. Goodfriend v rozhovore pre týždenník Heti Válasz uviedol, že šéfka NAV nebola z USA vykázaná preto, že nebojuje proti korupcii, ako sa to prezentuje, ale kvôli priamej účasti v bližšie nešpecifikovanom korupčnom trestnom čine.
     

Vidová trestné oznámenie medzičasom podala, ako informoval jej advokát Barnabás Futó 11. decembra a maďarské orgány teraz konajú práve na jeho základe pre podozrenie z trestného činu ohovárania spôsobujúceho vážne poškodenie záujmov a poškodenia dobrého mena.
     

Spojené štáty opakovane prízvukovali, že na konkrétne korupčné prípady písomne upozornili maďarskú vládu už dávnejšie, tá však údajne nič nepodnikla. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies