Britský expert hovorí o možnom spomaľovaní epidémie

NETKY.SK • 30.03 • Čítanie 2 min

LONDÝN - Epidémia koronavírusu v Spojenom kráľovstve vykazuje prvé náznaky možného spomaľovania. Myslí si to expert Neil Ferguson, ktorý funguje aj ako poradca britskej vlády v boji s koronavírusom, informovala v pondelok stanica BBC. Prísne epidemiologické opatrenia pritom v Británii platia len asi týždeň.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

"Domnievame sa, že epidémia sa momentálne začína spomaľovať," uviedol v rozhlasovej relácii BBC profesor Ferguson, odborník na matematickú biológiu z univerzity Imperial College London.

 

Tempo nárastu sa podľa Fergusona spomalilo

Profesor hovoril o "prvých náznakoch" mierneho spomaľovania šírenia epidémie, medzi ktoré podľa neho patrí napríklad mierny pokles v dennom počte novoprijatých pacientov v nemocniciach.

 

Nové prípady nákazy stále pribúdajú, avšak tempo nárastu sa podľa Fergusona spomalilo. Tento trend ešte nebadať na počte úmrtí, pokles v tejto sfére sa však podľa neho zvyčajne prejavuje až s väčším odstupom.

 

 

Údaje sú podľa neho príliš nekompletné

Ferguson odhadol, že aktuálne môžu byť infikované dve až tri percentá obyvateľov Spojeného kráľovstva. Približne tretina až 40 percent z nakazených nemá žiadne príznaky. Príslušné údaje sú však podľa neho príliš nekompletné na to, aby sa podľa nich dal predpokladať ďalší vývoj epidémie.

 

 

Profesor tiež informoval o tom, že testy novej protilátky proti koronavírusu sú už v záverečnom štádiu overovania. Podľa jeho slov by mohla byť pripravená na použitie skôr v priebehu niekoľkých "dní než týždňov".

 

V Británii zatiaľ potvrdili 19.522 prípadov nákazy novým koronavírusom, prevažnú väčšinu z toho v Anglicku (16.482). Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Británii doposiaľ 1235 pacientov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Jeseň
JESEŇ SKONČÍ O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona