Británia schválila doposiaľ najväčší balík pomoci pre Ukrajinu. Obsahuje viac ako tisíc striel či stovky vozidiel

NETKY.SK • 23 Apríl 2024, 18:30 • 2 min
Británia schválila doposiaľ najväčší balík pomoci pre Ukrajinu. Obsahuje viac ako tisíc striel či stovky vozidiel

LONDÝN - Británia poskytne Ukrajine na obranu pred ruskou agresiou doteraz najväčší balík vojenskej pomoci. Obsahovať bude 1 600 striel, 400 vozidiel a takmer štyri milióny kusov munície. Podľa britských médií to oznámil úrad premiéra Rishiho Sunaka pred jeho dnešnou cestou do Varšavy.

slovakia

left justify in out

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Sunakovi telefonicky poďakoval za novú pomoc, ktorá počíta aj s ďalšími 500 miliónmi libier (vyše 580 miliónov eur). Londýn tým zvýši tohtoročnú finančnú podporu pre Kyjev na tri miliardy libier.

„Ak bude (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi dovolené uspieť v tejto útočnej vojne, nezastaví sa na poľskej hranici,“ upozornil Sunak pred cestou do Poľska. To s Ukrajinou zdieľa takmer 500 kilometrov dlhú hranicu. Podľa britského premiéra je pre európske krajiny účinná obrana Ukrajiny otázkou vlastnej bezpečnosti.

Británia patrí k najaktívnejším európskym dodávateľom vojenského vybavenia Kyjevu. Celkový objem britskej pomoci by s tohtoročnými tromi miliardami mal dosiahnuť výšku 12 miliárd libier. Z nových 500 miliónov by sa podľa vlády mala okrem iného priamo v Británii. financovať výroba tisícov vojenských dronov pre Ukrajinu.

Britské oznámenie prichádza v deň, keď americký Senát začne schvaľovať kľúčový balík vojenskej pomoci 61 miliárd dolárov Kyjevu. Jeho prijatie dlho odďaľovali spory v Snemovni reprezentantov. Očakáva sa, že ho schvália v priebehu niekoľkých dní.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR, Foto: BBC / No 10 Downing Street
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies