Británia ponúka na "adopciu" ikonické červené telefónne búdky

NETKY.SK • 19 August 2023, 09:00 • 2 min
Británia ponúka na "adopciu" ikonické červené telefónne búdky

LONDÝN - Približne 1000 typických britských červených telefónnych búdok je dostupných na "adopciu". Tieto zariadenia sa v ére moderných mobilných telefónov už veľmi nevyužívajú, preto telekomunikačná spoločnosť BT pripomenula kampaň, v rámci ktorej si môžu miestne komunity či charity tieto telefónne búdky osvojiť.

slovakia

left justify in out

Ikonické červené telefónne búdky vymyslel v roku 1924 architekt Giles Gilbert Scott, budúci rok teda budú sláviť storočnicu. Na území Británie sa nachádza asi 20.000 funkčných telefónnych búdok, pričom 3000 z nich je tradičnej červenej farby. Najväčší rozmach v inštalácií takýchto búdok telekomunikácie zaznamenali v 90. rokoch minulého storočia.

 

V súčasnosti však až 98 percent dospelých obyvateľov Británie využíva mobilné telefóny a zlepšilo sa i pokrytie mobilnej siete, preto sa telefónne búdky využívajú čoraz menej. Spoločnosť BT preto vyzvala miestne komunity, aby si "adoptovali" nepoužívané telefónne búdky a zmenili ich na niečo užitočnejšie. 

Británia takúto kampaň prvýkrát spustila v roku 2008. Odvtedy si miestne komunity, cirkevné spoločenstvá či charity "adoptovali" 7200 telefónnych búdok za symbolickú cenu jednej libry. Z nepoužívaných búdok sa stali miniatúrne galérie umenia, múzeá, knižnice či schránky na defibrilátor.

"Keďže sa blíži 100. výročie červených telefónnych búdok, chceme pripomenúť obciam a organizáciám, že si môžu búdky stále adoptovať a zmeniť ich na niečo, čo bude prínosom pre spoločnosť," dodal predstaviteľ BT Michael Smy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / PA Media / AP Foto: Defib Machines
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies