Brazílska vláda predstavila plán na ukončenie odlesňovania Amazonského pralesa

NETKY.SK • 6 Jún 2023, 12:00 • 2 min
Brazílska vláda predstavila plán na ukončenie odlesňovania Amazonského pralesa

BRAZÍLIA - Brazílska vláda na čele s prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom v pondelok predstavila plán, ktorého cieľom je ukončiť odlesňovanie Amazonského pralesa do roku 2030.

slovakia

left justify in out

Akčný plán na prevenciu a kontrolu odlesňovania v Amazónii (PPCDAm) koordinuje postupy viac než desiatich ministerstiev do konca súčasného volebného obdobia v roku 2027. Akčný plán vyzýva na intenzívnejšie používanie spravodajských informácií a satelitných snímok na zachytenie trestnej činnosti, legalizáciu práv vlastníkov pôdy a využívanie databázy nehnuteľností na vidieku na monitorovanie obhospodarovania lesov. V pláne sa spomína aj obnova poškodených lesov a pôvodnej vegetácie prostredníctvom ekonomických stimulov.

 

img

 

Plán predpokladá vytvorenie systému monitorovania pôvodu dreva, živočíšnych a iných poľnohospodárskych produktov z Amazónie. Krajiny dovážajúce tieto produkty totiž čoraz častejšie požadujú dôkaz, že nepochádzajú z odlesnených území. Zameriava sa tiež na rozvoj zelenej ekonomiky s cieľom udržať amazonský región bez odlesňovania. Zahŕňať bude certifikáciu lesných produktov, technickú pomoc pre výrobcov, zabezpečenie infraštruktúry, energií a internetového pripojenia a podporu ekoturizmu.

 

img

 

Predchádzajúci brazílsky prezident Jair Bolsonaro v roku 2021 podpísal v škótskom Glasgowe spoločne s predstaviteľmi viac ako 140 krajín pakt, v ktorom sa zaviazali celosvetovo ukončiť odlesňovanie do roku 2030. Akčný plán predstavený súčasným prezidentom je výsledkom snahy o splnenie sľubu vyplývajúceho z paktu. Lula na sociálnej sieti Twitter napísal, že "Brazília sa po štyroch rokoch, počas ktorých sa životné prostredie považovalo za prekážku bezprostredného zisku privilegovanej menšiny, vrátila k vedúcej úlohe v boji proti klimatickým zmenám", čím sa odvolával na konanie bývalého brazílskeho prezidenta. Počas úradovania Bolsonara dosiahlo odlesňovanie pralesa rekordné hodnoty. Ukončenie odlesňovania Amazonského pralesa je ústredným pilierom environmentálnej politiky súčasného prezidenta od jeho nástupu do funkcie 1. januára. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies