Bratislavský kraj by mal v roku 2017 hospodáriť s rozpočtom viac ako 144,7 milióna eur

NETKY.SK • 16 December 2016, 13:02 • 2 min
Bratislavský kraj by mal v roku 2017 hospodáriť s rozpočtom viac ako 144,7 milióna eur

BRATISLAVA – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom viac ako 144,7 milióna eur. Rozhodli o tom dnes jednohlasne poslanci na zasadnutí krajského zastupiteľstva, keď schválili rozpočet na rok 2017. Podľa predsedu BSK Pavla Freša ide kraj v poslednom roku len do projektov, o ktorých sa vie, že sa uskutočnia.

slovakia

left justify in out

"Rovnako sa venujeme mestu ako vidieku," poznamenal. Poslankyňa Anna Zemanová zhodnotila rozpočet ako konzervatívny a opatrný.

 

Najviac výdavkov, ktoré zahŕňajú ako bežné, tak kapitálové, a to viac ako 50 miliónov eur, by malo ísť na vzdelávanie. Kraj je v súčasnosti zriaďovateľom 56 stredných škôl, z toho 14 gymnázií a 35 stredných odborných škôl, troch spojených škôl, dvoch konzervatórií a dvoch jazykových škôl. Jeho snahou je pripravovať kvalifikovaných stredoškolsky vzdelaných odborníkov pre potreby praxe, remeslá, ale aj pre vysokoškolské štúdium na Slovensku i v zahraničí.

 

Regionálne školstvo dáva podľa kraja základ pre fungovanie priemyslu, poľnohospodárstva či rozvoj remesiel, a to aj podporou celoživotného vzdelávania. Práve tá je v rámci projektov na jednotlivých centrách odborného vzdelávania jednou z priorít na najbližšie roky. V rámci tejto rozpočtovej kapitoly však nejde len o všeobecné či odborné vzdelávanie, ale aj ubytovanie, stravovanie či voľnočasové aktivity pre žiakov a študentov.

 

Viac ako 25 miliónov eur by malo poputovať do sociálnych služieb a na plnenie kompetencií kraja v oblasti sociálnej politiky. V tomto smere poskytuje sociálne služby, sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu. V oblasti jednotlivých poskytovateľov ide o 15 domovov sociálnych služieb, tri zariadenia pre seniorov, štyri zariadenia podporovaného bývania, tri špecializované zariadenia, dve rehabilitačné strediská a jednu sociálnu rehabilitáciu. Nezabúda sa však ani na zdravotníctvo, ktoré by malo byť v roku 2017 podporené sumou 930.200 eur.

 

Komunikácie a cesty v rámci kraja by mali v budúcom roku zhltnúť viac ako 13 miliónov eur. Tie by mali byť použité na zabezpečenie zjazdnosti a bezpečnosti premávky na všetkých 518 kilometroch komunikácií vo vlastníctve BSK. Ide o správu a údržbu ciest spolu s priľahlými trávnatými pozemkami, čistenie priekop, rigolov a krajníc, úprava zelene, zahrnutá je tiež zimná údržba. Rekonštrukcie ciest budú podľa schváleného materiálu pokračovať aj v roku 2017, a to na najviac opotrebovaných úsekoch. Ich súčasťou bude tiež oprava kanalizačných vpustí a poklopov, jarkov, cestných napojení či vodorovného a zvislého dopravného značenia. Okrem toho vyčlení kraj takmer 12 miliónov eur na oblasť dopravy, konkrétne cez rozpočtové podprogramy železničná doprava, autobusová doprava a Bratislavská integrovaná doprava.

 

Pre kultúru je v budúcoročnom rozpočte kraja alokovaných takmer 4,4 milióna eur, pre oblasť cestovného ruchu vyše jeden milión eur a na šport skoro 400.000 eur. S tým úzko súvisí aj strategická podpora verejného života a rozvoja regiónu, ktorej súčasťou sú aj Bratislavské regionálne dotačné schémy. V tomto smere je v rámci kultúry vyčlenených takmer 900.000 eur, pre turizmus skoro 250.000 eur, pre rozvoj vidieka bezmála 350.000 eur a na šport a podporu mládeže temer 500.000 eur. Počíta sa tiež aj s individuálnymi a mimoriadnymi dotáciami.

 

Krajskí poslanci zároveň schválili rozpočty kraja na roky 2018 a 2019, avšak s tým, že príjmy a výdavky pre oba roky nie sú záväzné.

 

BSK znižuje svoj dlh a investuje do rozvoja

 

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) patrí po finančnej stránke už dlhé roky medzi najzdravšie župy. Dokazuje to aj najnovší rebríček inštitútu INEKO, v ktorom sa BSK ocitol na 2. mieste. Po dnešnom rokovaní župného zastupiteľstva a schválení zodpovedného rozpočtu vznikol priestor na ďalší rozvoj a modernizáciu kraja.

"Len pre porovnanie, keď sme nastupovali do úradu v roku 2009, dlh župy s ostatnými nevysporiadanými záväzkami bol 46,09 percenta. Tento dlh je v roku 2017 znížený na 29,76 percenta. Toto sa nám darí aj napriek výrazne obmedzeným zdrojom na rozvoj a modernizáciu," vyjadril sa predseda BSK Pavol Frešo.

 

Návrh rozpočtu vychádza zo zadefinovaných priorít Akčného plánu, požiadaviek jednotlivých zariadení s dôrazom na dodržanie legislatívnych noriem. Na dopravnú obslužnosť pôjde v roku 2017 takmer dvanásť milión eur, na rozvojové projekty 37,51 miliónov a na splátky istiny úverov a úrokov 3,13 miliónov eur.

 

Bratislavská župa má v budúcom roku v pláne napríklad začať s rekonštrukciou seneckej synagógy, zabezpečiť nový cyklovlak na Záhorí, pokračovať v budovaní centier odborného vzdelávania a prípravy, rekonštruovať cesty ako aj prepájanie a rozvoj cyklotrás – Eurovelo 13, 6, Vinohradníckej cyklocesty.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies