Bratislava pokračuje v boji proti komárom, zasahovala už na viacerých miestach

NETKY.SK • 23 Apríl 2023, 14:30 • 2 min
Bratislava pokračuje v boji proti komárom, zasahovala už na viacerých miestach

BRATISLAVA - Mesto Bratislava pokračuje v boji proti výskytu komárov. Tento týždeň zasahovalo v Devíne i Devínskej Novej Vsi, ale aj Petržalke, Jarovciach, Vajnoroch, Záhorskej Bystrici a Podunajských Biskupiciach.

slovakia

left justify in out

Mesto Bratislava pokračuje v boji proti výskytu komárov. Tento týždeň zasahovalo v Devíne i Devínskej Novej Vsi, ale aj Petržalke, Jarovciach, Vajnoroch, Záhorskej Bystrici, Podunajských Biskupiciach. Informuje o tom na sociálnej sieti. "Po výdatných dažďoch začala tiež z rieky Morava prenikať voda do záplavových území, čím sa postupne aktivujú liahniská komárov od Hradu Devín až po Devínske jazero," približuje bratislavský magistrát.

 

Napriek tomu, že voda je ešte relatívne studená, má okolo desať stupňov Celzia, a tým je aj vývoj lariev zatiaľ pomalý, zásahy sú podľa mesta potrebné. Upozorňuje, že bez nich by sa do dvoch týždňov vyliahli milióny komárov. Používa pritom larvicíd BTI, ktorý nie je pre ostatné živočíchy škodlivý.

 

Magistrát zároveň pripomína, že na území mesta vrátane záplavových lokalít, sa nachádzajú viaceré miesta v piatom stupni ochrany, kde nie je možné použiť ani biologický larvicíd BTI, ani chemický postrek. Znamená to, že nie je možné zlikvidovať všetky liahniská. "Včasným zásahom tam, kde to možné je, množstvo komárov, ktoré sa nakoniec vyliahnu, aspoň výrazne zredukujeme," podotýka hlavné mesto. So zásahmi chce hlavné mesto pokračovať aj budúci týždeň, v prípade potreby plánuje nasadiť aj ťažšiu techniku. Mesto Bratislava odmieta používať v boji proti výskytu komárov chemický postrek. Chemické insekticídy prinášajú podľa magistrátu totiž zdravotné riziká, majú vplyv na endokrinný systém, plodnosť a tiež majú karcinogénne účinky. Využíva BTI, ktorý napríklad v Rakúsku využívajú od roku 2005.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies