Boris Kollár chce pre ľudí vybojovať referendum o skrátení volebného obdobia súčasnej koalícii. Predstavil jasný plán!

NETKY.SK • 8 Júl 2021, 12:30 • 2 min
Boris Kollár chce pre ľudí vybojovať referendum o skrátení volebného obdobia súčasnej koalícii. Predstavil jasný plán!

BRATISLAVA – Referendum je najvyššia forma demokracie a mala by byť naplnená, myslí si predseda NR SR a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

slovakia

left justify in out

"Ľudia by mali mať možnosť vyjadriť sa v referende," povedal Kollár v úvode videa, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. Skonštatoval, že jedinou možnosťou je zmena zákona. Zároveň je presvedčený, že ľudia by určite mali dostať možnosť vyjadriť sa k otázke, či sú za skrátenie volebného obdobia súčasnej vláde. 

 

Ústavný súd referendum zamietol 

Ústavný súd SR (ÚS SR) v stredu 7. júla rozhodol, že predmet referenda o predčasných voľbách do NR SR nie je v súlade s ústavou a nemôže sa teda konať.

Šéf parlamentu povedal, že vo štvrtok (22. júla) zvolá mimoriadnu schôdzu parlamentu. „Do tejto schôdze chcem navrhnúť a dať procedurálny návrh, aby sme upravili zákon tak, aby sme mohli vypísať toto referendum. Urobila by to národná rada, prijali by sme takýto zákon. Pani prezidentka by referendum vypísala a v septembri, októbri, možno v novembri, ako by sme to stíhali, by toto referendum mohlo byť," doplnil. Verejnosť ubezpečil, že urobí všetko preto, aby ľudí nesklamali.

 

 

Prečítajte si tiež: Prezidentka Čaputová reagovala na zrušenie referenda. Je na poslancoch, aby zmenili Ústavu SR

 

Vyhlásenie referenda bez podpisov

Šéf parlamentu tvrdí, že ľudia by aj v budúcnosti mali mať možnosť vyjadriť sa a nemalo by im byť uprené toto právo. 

 

„Uvidíme, ako sa k tomu postavia moji koaliční partneri, ako sa k tomu postaví opozícia, či za tento návrh zákona zahlasuje," podotkol.

 

Vyhlásil, že ak zmena zákona prejde, referendum budú môcť uskutočniť nie na základe petície a vyzbieraných 600-tisíc podpisov, ale práve na základe tejto zmeny, ktorou bude môcť prezidentka vypísať referendum tak, ako sľúbila.

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu povedala, že poslanci NR SR môžu zmeniť text Ústavy SR a prijať uznesenie, na základe ktorého by konanie referenda o predčasných parlamentných voľbách bolo v súlade s ústavou.

 

img

 

„Poslanci NR SR môžu rozhodnúť o zmene ústavy. To znamená, že môžu dať do ústavy text, ktorý by znamenal, že takéto referendum by bolo v zhode s ústavou. Následne môžu prijať uznesenie, ktorým žiadajú o vyhlásenie referenda. Obratom by som takéto referendum následne vyhlásila, pretože by bolo jasné, že by bolo už v súlade s Ústavou SR,“ uviedla Čaputová.

 

Prezidentka tak naznačila, že referendum občanov sa môže konať nielen na základe petície, ale aj na základe uznesenia NR SR.

 

Mohlo by vás zaujímať: Snaží sa Matovič o politickú hru? Obul sa do prezidentky, pretože požiadala o prešetrenie referenda

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies