Bezpečnostná rada OSN bude dnes hlasovať o rezolúcii odsudzujúcej ruskú inváziu na Ukrajinu

NETKY.SK • 25 Február 2022, 09:08 • 2 min
Bezpečnostná rada OSN bude dnes hlasovať o rezolúcii odsudzujúcej ruskú inváziu na Ukrajinu

NEW YORK - Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) bude v piatok hlasovať o rezolúcii, ktorá by "najdôraznejšie" odsúdila ruskú vojenskú agresiu mierenú proti Ukrajine. Rezolúcia má tiež žiadať okamžité zastavenie ruskej invázie a stiahnutie všetkých ruských vojakov z Ukrajiny.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom v noci na piatok agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z Bieleho domu. Očakáva sa, že rezolúcia nebude prijatá, pretože ju bude vetovať Rusko. Televízia CNN neskôr uviedla, že hlasovanie Bezpečnostnej rady OSN o rezolúcii odsudzujúcej Rusko sa už nachádza v oficiálnom piatkovom pláne OSN.

 

img

 

Nemenovaný zdroj z Bieleho domu pre AP však uviedol, že po hlasovaní BR OSN sa bude o podobnom texte hlasovať aj na Valnom zhromaždení OSN, v ktorom nemá žiaden z jeho 193 členov právo veta.

 

V návrhu rezolúcie, do ktorého nahliadla agentúra AP, BR OSN opäť potvrdila svoj záväzok voči "suverenite, nezávislosti, jednote a teritoriálnej integrite Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc".

 

img

 

V roku 2014 po tom, ako Rusko anektovalo polostrov Krym, hlasovalo za rezolúciu odsudzujúcu konanie Ruska 13 členov Bezpečnostnej rady OSN, pričom Čína sa hlasovania zdržala a Rusko dokument vetovalo. Následne sa o tejto rezolúcii hlasovalo aj na Valnom zhromaždení OSN, kde sa 100 členov vyslovilo za jej schválenie, pripomína agentúra AFP.

 

Prečítajte si: VIDEO: V Kyjeve horí obytná budova, zasiahli ju úlomky ruského stroja. Vo štvrtok zahynulo 137 ľudí

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies