Bankoví analytici na Slovensku očakávajú rast 2,5-% rast HDP

NETKY.SK • 28 Október 2019, 14:52 • 2 min
Bankoví analytici na Slovensku očakávajú rast 2,5-% rast HDP

BRATISLAVA - Analytici komerčných bánk na Slovensku zhoršili odhad rastu slovenskej ekonomiky pre tento aj pre budúci rok.

slovakia

left justify in out

Rast hrubého domáceho produktu (HDP) v stálych cenách by mal ku koncu tohto roka spomaliť na 2,5 %, zatiaľ čo ešte začiatkom roka odhadovali analytici 4,3-percentný rast. Ukázal to najnovší októbrový prieskum Národnej banky Slovenska.

 

Oproti septembru 2019 analytici zhoršili odhad rastu na tento rok mierne, o 0,1 percentuálneho bodu (p. b.). V budúcom roku by sa mal rast HDP v stálych cenách spomaliť na 2,2 %, pričom analytici medzimesačne zhoršili odhad tiež o 0,1 p. b.

 

img

 

Nezamestnanosť by podľa nich mala v tomto roku dosiahnuť úroveň 5,7 %. Nominálne mzdy by mali zrýchliť tempo rastu na 7,1 % a miera zamestnanosti by ku koncu tohto roka podľa analytikov mohla byť na úrovni 1,2 %.

 

Analytici sa pozreli aj na vývoj inflácie na Slovensku. Tá by podľa nich v tomto roku mala dosiahnuť 2,7 % a jadrová inflácia by mala byť na úrovni 2,3 %.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies