Autobusy odviezli Sýrčanov z dedín obliehaných teroristami do Aleppa

NETKY.SK • 19 December 2016, 10:55 • 2 min
Autobusy odviezli Sýrčanov z dedín obliehaných teroristami do Aleppa

DAMASK - V súlade s novou dohodou medzi stranami sýrskej občianskej vojny odviezli dnes autobusy prvých civilistov z prevažne šiitských obcí Fúa a Kafarjá v provincii Idlib, ktoré sú obliehané protivládnymi teroristami. Médiá blízke sýrskej vláde uviedli, že kolóna desiatich vozidiel dorazila v ranných hodinách do mesta Aleppo.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Podľa údajov mimovládnej organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sa prvá fáza odsunu týkala približne 500 obyvateľov uvedených obcí, medzi ktorými boli deti, ako aj chorí a zranení ľudia. Ďalších ľudí majú odviezť ešte v priebehu dneška.

 

Zástupcovia sýrskej vlády a opozície sa dohodli na čiastočnej evakuácii obliehaných obcí Fúa a Kafarjá ako protiváhe k tomu, že Damask umožní odsun zvyšných bojovníkov a civilistov z častí východného Aleppa, ktoré zatiaľ zostali pod kontrolou povstalcov. Iránske šiitské sily podporujúce sýrsku vládu požadovali ukončenie obliehania oboch obcí.

 

Podľa oficiálnych sýrskych zdrojov bola evakuácia východného Aleppa obnovená ešte v nedeľu večer. Pomocou 65 autobusov odvtedy odsunuli približne 3500 ľudí z povstaleckých štvrtí do oblasti ležiacej juhozápadne od mesta.

 

Na východe Aleppa, ktoré vládne jednotky obliehajú už niekoľko mesiacov, sa podľa predpokladov nachádza ešte niekoľko desaťtisíc ľudí, teroristov i civilistov. Štvrte dosiaľ ovládané povstalcami tam v uplynulých týždňoch po mohutných náletoch takmer úplne dobyl sýrsky režim za pomoci svojich spojencov Ruska a Iránu.

 

Ešte v piatok evakuácie uviazli po opätovnom vypuknutí bojov. Vláda v Damasku a opozícia si vtedy vzájomne pripisovali zodpovednosť. V nedeľu sa plánovaný odsun tisícov ľudí napriek predošlej dohode pozastavil, zrejme v dôsledku útoku na niektoré autobusy v susednej provincii Idlib.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies