Atentátnika Aliho Agcu vykážu v pondelok z Talianska

NETKY.SK • 28 December 2014, 15:42 • 2 min
Atentátnika Aliho Agcu vykážu v pondelok z Talianska

VATIKÁN - urek Mehmet Ali Agca, ktorý v roku 1981 spáchal atentát na pápeža Jána Pavla II., je po nečakanej sobotňajšej návšteve Vatikánu stále v policajnej väzbe v Ríme a v pondelok bude vyhostený z Talianska.

slovakia

left justify in out

Dôvodom zadržiavania je, že na jeho územie vstúpil s neplatnými dokladmi, oznámila dnes talianska polícia.
      

Atentátnik pricestoval do Vatikánu, aby požiadal o stretnutie so súčasnou hlavnou katolíckej cirkvi Františkom. Keď dostal zamietavú odpoveď, položil dve kytice bielych ruží k hrobu Františkovho predchodcu, ktorý sa nachádza v hrobke pápežov pod Bazilikou sv. Petra.
      

Taliansky denník La Repubblica bez bližšieho vysvetlenia na svojej stránke napísal, že Agca prišiel do Ríma autom z Rakúska.
      

V rozhovore pre dnešné vydanie novín La Repubblica čoskoro 57-ročný Agca povedal, že toto gesto musel urobiť presne 31 rokov po decembrovom dni v roku 1983, keď mu Ján Pavol II. oficiálne odpustil. Navyše je pripravený odhaliť pápežovi Františkovi pravdu o pozadí atentátu na jeho predchodcu. "Keď to František bude chcieť, budem s ním hovoriť o atentáte," vyhlásil Agca.
      

"Prial by som si vidieť Františka len niekoľko minút. Stretol som sa s Jánom Pavlom II. a vymenil si listy s pápežom Benediktom. Keďže mi neumožnili stretnúť sa s pápežom Františkom počas jeho návštevy Turecka, rád by som s ním hovoril," povedal Agca. Vatikánske úrady požiadal aj o stretnutie s jedným z kardinálov.
      

Agca, ktorý bol členom tureckej ultrapravicovej organizácie Siví vlci, zasiahol Jána Pavla II. niekoľkými výstrelmi 13. mája 1981 počas generálnej audiencie na vatikánskom Námestí svätého Petra. Pápež, ktorý zomrel v roku 2005, navštívil Agcu 27. decembra 1983 v rímskom väzení Rebibbia a odpustil mu.
      

Agcu odsúdili hneď po čine v Taliansku na doživotie. Odsedel si 19 rokov, potom mu bývalý taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi na žiadosť pápeža udelil amnestiu a Agcu deportovali do Turecka. Tam sa dostal opäť do väzenia za iný trestný čin, na slobode je od 18. januára 2010.
      

Pozadie atentátu na Karola Wojtylu je dodnes neznáme. Sám Agca mal o ňom protichodné tvrdenia. Jedna z téz hovorí, že Agcu najali bulharská a sovietska tajná služba, ktoré chceli odstrániť vplyvného odporcu komunistických režimov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies