AstraZeneca má dodať vakcíny do EÚ, rozhodol o tom belgický súd

NETKY.SK • 18 Jún 2021, 23:03 • 2 min
AstraZeneca má dodať vakcíny do EÚ, rozhodol o tom belgický súd

Bruselský súd dnes rozhodol o predbežnom opatrení v spore medzi britsko-švédskou farmaceutickou firmou AstraZeneca a Európskou komisiou.

slovakia

left justify in out

Dodržanie troch termínov 

Súd spoločnosti AstraZeneca nariadil urgentne dodať únii 50 miliónov dávok vakcíny do 27. septembra 2021. Dodržať by pritom mali nasledujúce termíny - 15 miliónov dávok do 26. júla, 20 miliónov do 23. augusta a ďalších 15 miliónov do 27. septembra.

 

img


V prípade nedodržania stanoveného harmonogramu, bude musieť AstraZeneca uhradiť pokutu 10 eur za každú nedodanú dávku.

Rozhodnutie je podľa EK založené na skutočnosti, že AstraZeneca vážne porušila svoje zmluvné záväzky s EÚ. Súd tiež konštatuje, že firma mala podniknúť všetko vo svojich silách, aby dodala vakcíny v dohodnutých termínoch.

"Toto rozhodnutie potvrdzuje pozíciu Komisie, že AstraZeneca nedodržala svoje zmluvné záväzky. Je dobré vidieť, že to potvrdil aj nezávislý sudca,“ konštatovala predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. 

 

img

 

Podľa nej to ukazuje nielen, že európska vakcinačná kampaň denno-denne dodáva pre svojich občanov, ale tiež to demonštruje, že je založená na riadnych právnych základoch.

 

AstraZeneca v piatkovom vyhlásení uviedla, že Európska komisia počas procesu požadovala dodanie 120 miliónov dávok do konca júna, ale súd v Bruseli napokon nariadil dodanie 80,2 milióna dávok do 27. septembra 2021.

 

img

 

"AstraZeneca sa teší na obnovenú spoluprácu s Európskou komisiou s cieľom pomôcť v boji proti pandémii v Európe," dodali zástupcovia spoločnosti.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies