Arménsko uznalo Palestínu ako nezávislý štát

NETKY.SK • 21 Jún 2024, 12:32 • 2 min
Arménsko uznalo Palestínu ako nezávislý štát

JEREVAN - Arménsko uznalo Palestínu ako nezávislý štát. Informovala o tom v piatok (21. 6.) ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí v Jerevane. V uplynulých týždňoch sa k podobnému kroku odhodlali aj niektoré európske krajiny.

slovakia

left justify in out

Ministerstvo uviedlo, že riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu možno dosiahnuť len tzv. dvojštátnym riešením. Uznanie podľa neho vyplýva aj z oddanosti Arménska„medzinárodnému právu, zásadám rovnosti, suverenity a mierového spolužitia národov“.

Izrael odmieta uznanie palestínskeho štátu. V Pásme Gazy vedie vojnu proti palestínskemu hnutiu Hamas ako odvetu za teroristický útok zo 7. októbra minulého roka, keď ozbrojenci tejto skupiny a jej spojenci zavraždili 1 200 ľudí v izraelskej pohraničnej oblasti a ďalších 253 ľudí uniesli na palestínskom území.

Počas odvetnej izraelskej ofenzívy bolo odvtedy podľa úradov ovládaných hnutím Hamas zabitých viac ako 37-tisíc Palestínčanov.

Nedávno Palestínu uznalo aj Slovinsko, Španielsko, Írsko a Nórsko, pričom celkovo ju ako nezávislý štát uznalo viac ako 140 krajín.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / ČTK, Foto: The Jerusalem Post / X / @ArmenianAmAct (archívna foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies