Aplikácia ASDetect na rozpoznanie znakov autizmu je dostupná aj v slovenčine

NETKY.SK • 18 Február 2023, 11:00 • 2 min
Aplikácia ASDetect na rozpoznanie znakov autizmu je dostupná aj v slovenčine

POPRAD - Bezplatná aplikácia ASDetect, voľne dostupná už aj v slovenčine, pomáha rodičom včas rozpoznať znaky autizmu u detí už v 11 mesiacoch. Od septembra si ju stiahlo už viac ako 1000 ľudí. Pred začiatkom konferencie o význame včasnej diagnostiky a intervencií u detí s podozrením na poruchu autistického spektra (PAS) to uviedla zriaďovateľka Centra včasnej intervencie (CVI) v Prešove Eva Turáková.

slovakia

left justify in out

Tvorcom aplikácie je výskumné centrum v austrálskom Melbourne. "Vyznačuje sa jednoduchou a intuitívnou obsluhou, obsahuje krátke, zato výstižné videá ukazujúce dieťa s autizmom a bez autizmu v tých istých situáciách. Rodičia tak majú možnosť prehrávať si videá a vypĺňať dotazníkové otázky, pričom okamžite získajú vyhodnotenie," vymenovala benefity aplikácie Turáková. Dodala, že dôležité pri včasnej intervencii PAS je najmä sledovať, či vie dieťa udržať očný kontakt, ukazovať, prípadne zdieľať pozornosť.

 

Upozornila, že Slovensko patrí medzi krajiny Európy, ktoré sa nachádzajú na chvoste vo vekovom priemere, kedy sa u detí diagnostikuje autizmus. Pritom čím včasnejší je záchyt a prístup k intervenciám, tým sú lepšie vyhliadky do budúcnosti u každého dieťaťa. "Ideálne je začať do konca druhého roku života. U nás je pritom veková hranica diagnostiky štyri až päť rokov. Máme síce povinný skríningový dotazník M-CHAT, ktorý majú pediatri povinnosť robiť pri desiatej až jedenástej preventívnej prehliadke, málokto ho však robí," skonštatovala Turáková. Riaditeľka CVI Katarína Gromošová dodala, že menej vzdelaní rodičia, hlavne z marginalizovaných skupín, často nerozumejú, čo sa ich v dotazníku pýtajú, a preto ho vyplnia nesprávne.

 

"Aplikácia je však názorná, ukáže, čo si má človek všímať. V tejto oblasti sme využili organizácie Cesta von a Zdravé regióny, omamy a zdravotní asistenti budú nápomocní so stiahnutím a vyplnením tejto aplikácie. Na základe videí dokážu rodičia skôr porozumieť tomu, že ich dieťa je v niečom iné," zdôraznila Gromošová s tým, že aplikácia je výskumne podložená a má vysokú citlivosť. Dodala, že vďaka nej rodičia získajú istotu, že ich dieťa má vážny problém a začnú skôr vyhľadávať pomoc. Organizácií, ktoré sa tejto problematike venujú, je na Slovensku podľa Turákovej málo, naopak, detí s PAS pribúda. "Oficiálne štatistiky počtu autistických detí u nás nie sú, odhadom ich však v súčasnosti u nás žije asi 50.000," uzavrela. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies