Ani s jednou z preskúmaných zbraní ministerstvom vnútra nebol spáchaný trestný čin

NETKY.SK • 19 Február 2015, 09:03 • 2 min
Ani s jednou z preskúmaných zbraní ministerstvom vnútra nebol spáchaný trestný čin

BRATISLAVA - Ani s jednou z doteraz preskúmaných zbraní, ktoré boli odovzdané v rámci tretej zbraňovej amnestie, nebol spáchaný trestný čin.

slovakia

left justify in out

Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru SR prevzal doteraz na balistické skúmanie 740 nelegálne držaných zbraní, ktoré občania odovzdali na jednotlivých policajných útvaroch v rámci amnestie. "Doposiaľ bolo preverených 119 zbraní, pričom sa zistilo, že ani s jednou nebol spáchaný trestný čin," TASR dnes informoval tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR. Medzi doposiaľ preskúmanými zbraňami bolo okrem iného 28 pištolí, 27 guľovníc, 21 brokovníc a 15 malokalibroviek a flóbertiek. Ďalej sedem revolverov, tri perkusné revolvery a jedna podomácky vyrobená a upravená zbraň.

 

Amnestia sa síce skončí 31. mája, no oficiálne pre pracovníkov  oddelenia balistiky odboru kriminalistickej identifikácie Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ sa skončí až po preskúmaní poslednej zbrane, či s ňou nebol spáchaný trestný čin a preskúmaním posledného kusa streliva. "Ak predpokladáme, že budeme vykonávať len 2000 skúmaní, tak pri súčasnom personálnom obsadení toto skúmanie bude trvať zo dva roky,“ uviedol prednedávnom pre TASR vedúci oddelenia balistiky odboru kriminalistickej identifikácie Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ Ján Zemeník. Podľa jeho slov v prípade, ak dožiadaní bude viac, tak skúmanie potrvá aj dlhší čas.   Tretia zbraňová amnestia začala platiť 1. decembra 2014 a potrvá do 31. mája 2015. Počas šiestich mesiacov môžu občania beztrestne odovzdať svoje nelegálne držané zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Zánik trestnosti činu nedovoleného ozbrojovania u týchto osôb umožnila novela zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorú parlament schválil 16. októbra 2014 na návrh Ministerstva vnútra SR.   Po dvoch úspešných amnestiách vyhlásených v rokoch 2005 a 2009, kedy občania odovzdali takmer 8000 nelegálne držaných zbraní, podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) očakáva, že by sa toto číslo mohlo zaokrúhliť celkovo na 10.000.

 

"Už prvé dve zbraňové amnestie sa ukázali ako účinný nástroj v snahe znížiť počet nelegálne držaných zbraní. Pomohli znížiť kriminalitu páchanú so strelnou zbraňou o polovicu. Konkrétne, zo 440 takýchto skutkov v roku 2004 na 214 v roku 2013," uviedol tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies