Anglickí lekári ohlásili najdlhší štrajk v dejinách britského zdravotníctva

NETKY.SK • 23 Jún 2023, 14:30 • 2 min
Anglickí lekári ohlásili najdlhší štrajk v dejinách britského zdravotníctva

LONDÝN - Lekári z anglických nemocníc v piatok oznámili, že v polovici júla uskutočnia najdlhšie trvajúci štrajk v dejinách verejného zdravotníctva v Anglicku. Prácu zastavia na päť dní, aby si vynútili zvýšenie platov odrážajúce tempo inflácie.

slovakia

left justify in out

Lekári z anglických nemocníc v piatok oznámili, že v polovici júla uskutočnia najdlhšie trvajúci štrajk v dejinách verejného zdravotníctva v Anglicku. Prácu zastavia na päť dní, aby si vynútili zvýšenie platov odrážajúce tempo inflácie, informuje agentúra AFP.

 

Do avizovaného štrajku sa v dňoch 13. - 18. júla zapoja profesijne mladší lekári, v Anglicku známi pod označením "junior doctors", ktorí majú najnižšie mzdy. V rámci predchádzajúceho júnového štrajku títo lekári zastavili prácu na 72 hodín. Oznámenie o rekordne dlhom päťdňovom štrajku prišlo krátko pred 75. výročím zavedenia systému Národnej zdravotnej služby (NHS) v Anglicku, ktoré pripadá na 5. júla. Organizátori deklarovali ochotu ohlásený štrajk odvolať, ak vláda príde s "vierohodnou ponukou" na zvyšovanie miezd. Vládni predstavitelia podľa nich momentálne odmietajú o tejto otázke vôbec rokovať. Séria lekárskych štrajkov z prechádzajúcich mesiacov si vynútila hromadné rušenie plánovaných operácií a vyšetrení. Britská lekárska asociácia (BMA) požaduje zvýšenie platov o 35 percent, aby sa vykompenzovali roky, keď mzdy nedokázali držať krok s rastom inflácie.

 

Reálne platy lekárov sa podľa združenia za posledných 15 rokov po zarátaní inflácie znížili o 26 percent. Britská vláda takéto razantné zvýšenie platov odmieta ako príliš nákladné. Podľa zástupcov štrajkujúcich však kabinet svojím odmietavým postojom riskuje, že pokračujúci úpadok verejného zdravotníctva prerastie do jeho úplného kolapsu. Podľa prieskumu BMA viac polovica z približne 2000 respondentov z radov začínajúcich lekárov za posledné štyri mesiace dostala ponuku na prácu v zahraničí. Nespokojných anglických lekárov sa údajne snaží s ponukou lepšieho finančného ohodnotenia presvedčiť k vysťahovaniu napríklad vláda austrálskeho štátu Južná Austrália.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies