Alergici ešte nebudú mať pokoj, potrápia ich tieto pele

NETKY.SK • 5 August 2019, 07:32 • 2 min
Alergici ešte nebudú mať pokoj, potrápia ich tieto pele

BANSKÁ BYSTRICA - Alergici si ešte nevydýchnu. Vo vzduchu sa momentálne nachádzajú pele inváznej ambrózie i pŕhľavy.

slovakia

left justify in out

Hoci majú v poslednom období alergizujúce pele v ovzduší klesajúcu tendenciu a ich koncentrácia sa znižuje, niektoré z nich nás potrápia i naďalej. Problémy, ktoré spôsobovali pele tráv z čeľade lipnicovitých ako jedného z najsilnejších alergénov tohto obdobia, budú ustupovať, uvádza Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktorý spadá koordinácia PIS na Slovensku. Ich vyšší výskyt, ktorý by ťažší alergici mohli pocítiť, bude ešte pretrvávať na strednom, severnom a východnom Slovensku. Vo vzduchu teraz dominuje pŕhľava, tá ale nie je silným alergénom.

 

img

 

"Nárast sme zaznamenali u denných koncentrácií peľu paliny. U inváznej ambrózii sa objavoval len ojedinele a vo veľmi nízkych koncentráciách. Naopak, vo veľmi vysokých hladinách sa udržiavali spóry húb (plesní)," priblížila Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického RÚVZ. Vyskytovali sa u nás najmä rody Cladospórium a Alternária, ktorých denné koncentrácie po dažďoch a oteplení vždy výrazne narastajú. Táto situácia pretrvá zrejme aj v najbližších dňoch.

 

img

 

Horšou správou pre alergikov je však skutočnosť, že sa v najbližších dňoch zvýšia denné koncentrácie peľu inváznej ambrózie.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies