Ako slušne povedať NIE našim blízkym počas Vianoc?

NETKY.SK • 19 December 2023, 12:00 • 2 min
Ako slušne povedať NIE našim blízkym počas Vianoc?

„Veď je to len jeden pohárik. Budeme tam iba hodinku. Vianočný večierok je predsa len raz ročne.“ Aj týmto frázam často čelíme v predvianočnom období i počas sviatkov. Dôležité je však uvedomiť si, že aj počas sviatkov by sme mali robiť len veci, ktoré chceme a ktoré sú nám príjemné. Nedodržiavanie hraníc totiž môže viesť napríklad aj k vyhoreniu.

slovakia

left justify in out

Čo sú vlastne naše hranice?

Sú to akési mantinely, ktoré nechceme prekračovať, pretože po ich prekročení sa cítime nepríjemne. V podstate ide o veci/situácie, ktoré v našom živote už nechceme tolerovať. Najmä v čase Vianoc je dobré si naše hranice jasne stanoviť. Pri ich nastavovaní je dobré si nájsť chvíľku so sebou a zamyslieť sa. „Skúste si vybaviť nejaké situácie, v ktorých vám je dobre a potom sa skúste zamerať na veci, ktoré ste urobili aj keď ste nechceli. Vnímajte telo v každej vybavenej situácii a zapamätajte si ten pocit,“ vysvetľuje Mgr. Eva Mikulašková ako si začať uvedomovať naše osobné hranice. Rovnako pri ich stanovovaní odporúča pokladať si otázky „Ako mi je keď urobím alebo poviem niečo, v čom mi je dobre? Akú mám náladu?“ pričom tie isté otázky odporúča klásť si v prípade, že urobíte niečo, čo nechcete. „Rozhodnite sa, ktorý z pocitov chcete mať vo svojom živote,“ dodáva.

 

Nastavte si hranice

Dlhodobé prekračovanie osobných hraníc so sebou môže priniesť mnohé zdravotné komplikácie. Preto je dôležité ich mať správne stanovené. Sú však prípady, kedy ľudia svoje hranice pevne nastavené nemajú. „V prípade, že po spoločne strávenom čase s daným človekom sa cítite unavene, máte negatívne myšlienky, posmutnú náladu a zase ste sa v priebehu stretnutia obhajovali a niečo vysvetľovali, je dobré začať svoje hranice nastavovať,“ vysvetľuje Mgr. Eva Mikulašková z online terapeutickej platformy Hedepy a dodáva, že stanovenie hraníc a ich dodržiavanie netrvá jeden deň. „Okolie, ktoré bolo zvyknuté na vaše doterajšie správanie bude nejakým spôsobom reagovať. Keď sa dostaví pocit viny, tak si spomeňte, ako reaguje vaše telo a aká je vaša nálada, keď tie hranice prekročíte, či dovolíte niekomu, aby ich prekročil,“ upozorňuje terapeutka.

 

Povedzte NIE aj počas sviatkov

Práve Vianoce, nazývané aj sviatky pokoja, sa mnohokrát premenia na sviatky zhonu a stresu. Nákup darčekov, upratovanie, pečenie, vianočné večierky, detské besedy či rodinné návštevy. Všetkého je veľa a takmer nič nestíhame. Práve všetok zhon so sebou prináša aj prekračovanie hraníc, ktoré z dlhodobého hľadiska môže priniesť napríklad vyhorenie, rôzne somatické ochorenia či iné duševné problémy.

Podľa terapeutickej platformy Hedepy majú počas sviatkov ľudia najväčší problém povedať NIE na účasť na vianočných večierkoch, na návštevu rodiny, na alkohol či na témy, ktoré sú pre nich citlivé. Terapeutka však vysvetľuje, že slovo NIE sa dá povedať aj slušne. „Na začiatku to môže byť ťažké, najmä keď je okolie zvyknuté, že veľa vecí urobíme a sme k dispozícií podľa ich potrieb. Slovo NIE sa však dá natrénovať,“ vysvetľuje. Dôležité je však podotknúť, že naše stanovené hranice musíme dodržiavať najmä my sami. 

Slušné NIE

Aj počas Vianoc sa dostávame do situácií, kedy je potrebné našim blízkym vysvetliť, kde sú naše hranice. Okrem pocitu viny však mnohí bojujú aj s tým, že nevedia ako slušne povedať nie.
 
 
Preto online terapeutická platforma Hedepy prichystala pár tipov ako slušne odmietnuť:

  • Nemáte chuť  ísť na vianočný večierok?

„Ďakujem veľmi pekne, že ste na mňa mysleli. Rád/a by som prišiel/a, ale už mám iné záväzky, tak mi to tentokrát nevyjde. Budem sa na vás tešiť zas niekedy nabudúce."

„Veľmi si vážim tvoje pozvanie, ale bohužiaľ nebudem môcť prísť. Tento rok skutočne potrebujem spomaliť a oddychovať. Dúfam, že si užijete krásny večierok aj bezo mňa."

  • Ako odísť z rodinnej návštevy skôr, prípadne ako sa z nej ospravedlniť?

„Veľmi som si to s vami užil/a, ale teraz už budem musieť ísť. Ďakujem za krásny čas a teším sa, keď vás znova uvidím."

„Som veľmi rád/a, že som s vami mohol/a byť. Zajtra ma ale čakajú povinnosti, tak sa musím rozlúčiť."

  • Ako reagovať na nevhodné poznámky o vašom živote?

„Prepáč, ale táto téma je pre mňa citlivá a radšej by som o nej nehovoril/a."

„Viem, že to myslíš dobre, ale sám/sama viem, čo je pre mňa dobré, a takto som spokojný/á."

  • Ako odmietnuť alkohol?

„Ďakujem, ale poslednú dobu mi alkohol nerobí dobre, tak si od neho dávam pauzu."

„Ďakujem, ale zajtra ráno skoro vstávam tak to nesmiem prehnať. Máš aj nealko?"twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: hedepy, Foto: Plní elánu (ilustračná foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies