Aj seniori môžu mať problémy s výživou

NETKY.SK • 2 Január 2019, 13:52 • 2 min
Aj seniori môžu mať problémy s výživou

Bratislava – Aj u seniorov sa môžu vyskytovať výživové poruchy ako podvýživa alebo, naopak, obezita, ktoré sú príčinou rôznych zdravotných problémov.

slovakia

left justify in out

Podvýživa spôsobuje, že človek má málo tuku a svalov, preto nemá potrebné zásoby v prípade choroby a problematicky sa dostáva aj z jednoduchého ochorenia.

 

"Obezita zase oveľa viac zaťažuje pohybový aparát a objavujú sa riziká ďalších zdravotných problémov," hovorí nutričná terapeutka a garantka projektu Pestrá strava, zameraného na výživu detí a seniorov, Monika Tělupilová.

 

"Starší ľudia majú často menej pohybovej aktivity a metabolizmus sa spomaľuje. Z dôvodu nižšieho príjmu bielkovín a zníženej fyzickej aktivity ubúda svalovej hmoty a pribúda tukového tkaniva," tvrdí odborníčka.

 

"U seniorov dochádza k atrofii chuťových pohárikov, takže horšie vnímajú chuť jedla. Môžu mať aj problém so sekréciou slín a s prehĺtaním, tak niekedy potrebujú upraviť konzistenciu stravy," priblížila.

img

 

Keďže ľudia vnímajú jedlo aj zrakom, zhoršenie zraku v staršom veku môže tiež spôsobiť zhoršenie chuti do jedla.

 

Ďalšou príčinou výživových problémov môže byť podľa Tělupilovej zmena funkčnosti tráviacej sústavy a vstrebávania živín.

 

"Často dochádza k dehydratácii, pretože seniori jednoducho nemajú pocit smädu," tvrdí. Môžu mať problém aj s toleranciou glukózy a s hladinou krvného cukru. V staršom veku dochádza k úbytku mentálnych schopností, ktorý môže znižovať motiváciu k adekvátnemu stravovaniu.

 

"Je to aj o psychosociálnej oblasti. Častým problémom sú financie alebo to, že seniori sú závislí na svojich blízkych, aby im šli nakúpiť, či pripravili jedlo, pretože sami to už motoricky nezvládajú," doplnila Tělupilová.

 

Jedlo seniorov by podľa nej malo byť pestré a chuťovo výraznejšie, aby dostatočne stimulovalo chuťové bunky.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Petra new
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies