13 ročná vojna: Taliban ohlásil porážku USA a ich spojencov

NETKY.SK • 29 December 2014, 16:01 • 2 min
13 ročná vojna: Taliban ohlásil porážku USA a ich spojencov

KÁBUL - Povstalci z afganského radikálneho hnutia Taliban v pondelok vyhlásili "porážku" jednotiek USA a ich spojencov v 13-ročnej vojne.

slovakia

left justify in out

Vyhlásili to deň po oficiálnom stiahnutí sa bojovej misie z Afganistanu. Medzinárodné jednotky ISAF na čele s NATO opustili Afganistan a nahradila ich podporná misia, ktorá bude mať najmä výcvikovú funkciu afganskej armády a polície. "Jednotky ISAF stiahol svoju vlajku v atmosfére neúspechu a sklamania bez toho, aby dosiahli niečo dôležité a opodstatnené," uviedol v pondelok v stanovisku hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžahíd.

 

Nasledujúce dva roky zostane v krajine 13 000 zahraničných vojakov, väčšinou Američanov, ktorí budú pomáhať afganským bezpečnostným silám bojovať proti povstalcom. Tí tento rok zabili rekordný počet Afgancov. Hlavnou úlohou afganského prezidenta Ašrafa Gháního je zabezpečiť kontrolu vlády nad krajinou a zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu bezpečnosti. 


Taliban na druhej strane ohlásil obnovenie svojho "tvrdého režimu" v krajine, keďže "demoralizované jednotky budované Američanmi budú ustavične čeliť porážkam tak, ako ich učitelia". 

 

Od začiatku roka zvýšil Taliban smrteľné útoky v krajine, pri ktorých zomrelo takmer 3200 afganských civilistov a 4600 afganských vojakov a policajtov. Od roku 2001 zomrelo v Afganistane takmer 3500 zahraničných vojakov vrátane 2200 Američanov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies