Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. sep. 2020Eugénia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.08.2019 15:28 Ekonomika
Zdravotné poisťovne by privítali viac peňazí pre zdravotníctvo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.08.2019 15:28 Ekonomika

Zdravotné poisťovne by privítali viac peňazí pre zdravotníctvoBRATISLAVA – Obe súkromné zdravotné poisťovne by privítali vyšší rozpočet pre rezort zdravotníctva na budúci rok. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) priblížila, že rozpočet v oblasti výdavkov zdravotného poistenia by sa nemal stavať len na krytie nevyhnutných potrieb, spojených najmä so mzdovými nárokmi personálu v sektore zdravotníctva, ale mal by počítať aj s výdavkami na systémové zmeny v sektore, respektíve s výdavkami na opatrenia nutné počas roka, ktoré by boli do rozpočtu zabudované už v čase jeho tvorby.


"VšZP súhlasí s implementáciou princípov hodnoty za peniaze do nastavenia štátneho rozpočtu a za kľúčové považuje finálne nastavenie parametrov nového systému rozpočtovania tak, aby sa zmenou spôsobu financovania a rozpočtovaním výdavkov podľa vecných oblastí prostredníctvom programového rozpočtovania zohľadnili všetky relevantné potreby sektora zdravotníctva, vrátane výdavkov verejného zdravotného poistenia," povedala hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne Slávka Gáborová.

 

Dofinancovania sektora počas roka v prípade potreby podľa jej slov nedávajú priestor pre strategické plánovanie z pohľadu VšZP.

 

Ako zdôraznil PR špecialista Dôvery zdravotnej poisťovne Matej Štepianský, na podfinancovanie zdravotníctva upozorňuje súkromná zdravotná poisťovňa už dlhodobo. Ďalšie dofinancovanie bude podľa jeho slov potrebné ešte v tomto roku, aby mohli byť uspokojené požiadavky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

 

"Komentovať návrh na zvýšenie platieb za poistencov štátu ešte pred rokovaním s rezortom financií, legislatívnym návrhom a schválením v parlamente považujeme za predčasné. Dlhodobo počúvame pekné reči o tom, ako bude v zdravotníctve viac peňazí a realita je vždy iná," komentoval.

 

Hovorca Union zdravotná poisťovňa Matej Neumann taktiež zdôraznil, že ide o predbežný návrh rozpočtu, ku ktorému zatiaľ nie sú známe konkrétne detaily.

 

 

"Slovenské zdravotníctvo však dlhodobo zápasí s nedostatkom peňazí, preto podporujeme navýšenie zdrojov v systéme. Union zdravotná poisťovňa už dlhodobo upozorňuje na potrebu dofinancovania zdravotníctva na pokrytie zvýšených nákladov v systéme. Dôležité pre stabilitu systému je aj zakotvenie omnoho vyššej sadzby za poistencov štátu v ďalších rokoch," povedal.

 

V rozpočte pre zdravotníctvo na budúci rok sa predbežne ráta s príjmami na úrovni viac ako 5,47 miliardy eur. Z toho daňové príjmy by mali tvoriť viac ako 5,11 miliardy eur. Rezort zdravotníctva však žiada v rozpočte pre zdravotníctvo na rok 2020 navýšenie oproti navrhovanému limitu zo strany ministerstva financií navýšenie o viac ako 438 miliónov eur.

 

"Suma navýšenia sa skladá napríklad z platby preddavku za poistencov štátu, a to vo výške viac ako 437 miliónov eur," uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

 

Ministerstvo zdravotníctva SR do konca augusta pripraví pre Ministerstvo financií SR odhad roku 2020, taktiež návrhy nárastov výdavkov. Samotné rokovania medzi rezortmi budú v priebehu septembra a októbra.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok