Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. feb. 2023Zdenko
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.09.2022 16:00 Relax
ZDRAVIE: Ako odstrániť toxíny z tela? Vedeli ste, že na detox je vhodná aj jeseň?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.09.2022 16:00 Relax

ZDRAVIE: Ako odstrániť toxíny z tela? Vedeli ste, že na detox je vhodná aj jeseň?Nielen jar, ale aj jeseň je podľa viacerých odborníkov vhodným obdobím na detoxikáciu. Po tej prirodzenej sa budeme cítiť mladšie a zdravšie. Skúsite?


 

Lymfatický systém je základom nášho imunitného systému. Môžete si ho predstaviť ako rad kanálov, ktoré odvádzajú odpadové látky z tela. Funkciou tohto systému je eliminácia toxínov z buniek a ich prenos do krvného riečišťa, do obličiek a čriev, kde sú ďalej spracované a odstraňované z tela. Pokiaľ tento systém nefunguje správne, telo sa udusí vo vlastnom odpade. Z tohto dôvodu je dôležité tento systém udržiavať čistý a priechodný.

 

Prirodzená detoxikácia

 

Najlepším spôsobom je účinná a prirodzená detoxikácia. Čiže podpora tých orgánov tela, ktoré sa starajú o jeho čistotu: črevá (najmä hrubé črevo vylučuje nepotrebné látky, toxické zvyšky, parazity a baktérie), obličky (filtrujú krv), pečeň (tiež filtruje krv, odbúrava jedovaté látky a odstraňuje prebytočné baktérie), pľúca (vylučujú plyny, napr. oxid uhličitý), pokožka (cez póry potením vylučuje z tela toxíny) a takmer zabudnutý orgán – lymfa, ktorá vylučuje toxíny z buniek.

 

 

Príroda nás obdarovala bylinkami

 

Ako ich podporiť? Odstraňovať chémiu chémiou? Klin klinom? To bude mať zrejme taký účinok, ako keď si po prežúrovanej noci dáme dvojku vína. Telo sa jedu nezbaví, iba ho otupíme, aby nám to nedávalo tak bolestne najavo.

 Príroda nás obdarovala množstvom byliniek, ktoré podporujú samoočistu organizmu. Rastliny, ktoré pred stovkami rokov používal Hippocrates, sú dodnes základom pre moderné lieky, ich význam sa nestratil ani po rokoch, pretože majú stále svoje pozitívne účinky. A keď viete, ako ich správne kombinovať tak, aby jedna podporila účinok druhej, vznikne silný synergický efekt, ktorý pomôže organizmu účinne sa očistiť a zbaviť sa toxínov, parazitov a rôznych chemikálií prírodnou cestou.

 

Filtračná stanica


Pri odbúravaní škodlivín z tela hrá dôležitú úlohu aj lymfatický systém. Iste ste už počuli napríklad o masážach, ktoré majú podporiť jeho fungovanie, aby sa telo ľahšie prirodzene zbavovali toxínov. No pri detoxikácii sa naň často zabúda.

 

 

„Pokiaľ lymfatický systém nefunguje správne, zlyhávajú transportné a filtračné schopnosti lymfy. Organizmus je zaťažovaný pôsobením škodlivých látok, ktoré mali byť z tela vylúčené. Splodiny metabolizmu sa ukladajú do medzibunkových priestorov a lymfatický systém nezvláda plniť svoju funkciu. Dochádza k hromadeniu vody, solí, tuku a odpadových látok v podkoží. Veľmi dôležitá je preto prevencia, posilňovanie lymfatického systému pomocou lymfatickej drenáže alebo prírodných bylín. Tým nielen posilníte svoju imunitu, ale napríklad aj zmiernite prejavy celulitídy,“ vysvetľuje MUDr. Dana Gogová.

 

 

Lymfa alebo aj miazga

 

Miazga je tekutina, ktorá preteká lymfatickými cievami. Tie sa v niekoľkých miestach zbiehajú a  vytvárajú  lymfatické uzliny – filtračné stanice. Sú súčasťou imunitného systému a okrem detoxikácie má tento uzatvorený systém na starosti aj filtrovanie medzibunkových a medzitkanivových tekutín, ich odvádzanie, čím sa predchádza opuchom, výmenu protilátok, transport bielych krviniek do kostí a absorbciu a prenos mastných kyselín a tukov z tráviaceho systému. Naozaj veľa úloh. Preto si tento systém zaslúži našu pozornosť a starostlivosť.

 

Na podporu lymfy

 

pomôžu spomínané bylinky. Z tých, ktoré rastú u nás, môžeme spomenúť prasličku, listy čiernych ríbezlí, bodliak, túžobník brestový, žihľavu, rozmarín, lopúch väčší, jaseň štíhly, fenikel, štiav lúčny, púpavu lekársku, borievku obyčajnú, rumanček pravý, čiernu reďkovku, chlpánik obyčajný, turanec kanadský, ostružinu, višňu, jahodu, pamajorán, záhradný petržlen, voňavý zeler a cesnak kuchynský a cibuľový.

 

 

Zo vzdialenejších krajín či vôd, sú účinnými podporovateľmi detoxikácie manayupa, chaluha, zelený čaj, ananásovník chocholnatý, citrónová kôra či artičoka bodliaková.

 

Mohlo by vás zaujímať: ZDRAVIE Zázračná moc bylín

 

Fakt krásna nádielka prírody na detoxikáciu a podporu lymfatického systému. Treba však vedieť, v akom pomere prospešné látky z nich skombinovať, aby bol ich synergický účinok maximálny. To je alchýmia detoxu,“ uzatvára MUDr. Dana Gogová.

 

Pravidlá pri užívaní byliniek

 

Aj užívanie byliniek má svoje pravidlá. Zlatým pravidlom je striedmosť. Dlhodobé pitie jedného druhu čaju by vám mohlo uškodiť. Odborníci odporúčajú piť jeden druh čaju maximálne dva týždne a následne si urobiť prestávku.

 

Bylinné čaje nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy ani pre deti do 3 rokov. Niektoré bylinky by u tehotných žien mohli vyvolať potrat alebo predčasný pôrod. Deti zase majú iný organizmus a bylinky či lieky vstrebávajú úplne inak, ako telo dospelého. Preto je potrebné ich užívanie konzultovať s lekárom a úplne ideálne je im do 3 rokov bylinky nepodávať.

 

 

Bylinky môžu ulahodiť vášmu telu i duši a rovnako tak im môžu ublížiť. Preto, ak sa pri svojom zdravotnom probléme rozhodnete zapojiť do kúry aj bylinky, naštudujte si o nich čo najviac. Pomôcť vám pritom môže odborná literatúra, lekárnik alebo aj dôveryhodné stránky. Vo všeobecnosti tieto informácie, vrátane toho, kedy je najideálnejšie ich piť, nájdete aj na obale čaju. Nezabúdajte nato, že bylinky majú svoju silu a účinnosť a ich dávkovanie rozhodne neprekračujte.

Ak máte doma nazbierané bylinky, obmedzte počet šálok na 1 - 2 denne.

 reklama


reklama


Zdroj: Netky Martin Petráš a Andrea Hinková

Foto:  Pixabay, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok