Testovaných na slovensku
172601
Infikovaných na slovensku
1521
Infikovaných svetovo
6263905
Úmrtí svetovo
373899
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. jún. 2020Žaneta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
30.12.2019 13:23 Domov
Zábavná pyrotechnika vážne ohrozuje zvieratá, ako im pomôcť?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.12.2019 13:23 Domov

Zábavná pyrotechnika vážne ohrozuje zvieratá, ako im pomôcť?Zábavná pyrotechnika môže zvieratám spôsobiť zdravotné problémy až smrť, upozorňuje zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Podľa nej sú najohrozenejšou skupinou psy, kone a vtáky. Vyzýva preto, aby ľudia zábavnú pyrotechniku nevyužívali.


Na toto nebezpečenstvo upozorňuje aj Ochrana dravcov na Slovensku. Podľa nich zábavná pyrotechnika zabíja vtáctvo.

 

Sluch zvierat niekoľkonásobne citlivejší ako sluch ľudí
Zvieracia ombudsmanka pripomína, že sluch cicavcov a vtákov je vo väčšine prípadov niekoľkonásobne citlivejší ako sluch ľudí. "Preto im búchanie pyrotechniky spôsobuje stres, úzkosť a strach. Podľa dostupných štúdií 45 percent psov trpí fóbiou z pyrotechniky a takmer 80 percent koní úzkosťou spôsobenou výbuchmi. Až u tretiny z nich spôsobia zranenia v dôsledku paniky a pokusu o útek, keď sa napríklad snažia preskočiť plot. Mačky sú voči hluku z ohňostrojov vo všeobecnosti odolnejšie ako psy a kone, ich prejavy strachu sú miernejšie. Taktiež sa však snažia schovať alebo ujsť," vysvetľuje.

 

 

Ako pripraviť zviera na Silvester?
Veterinárna lekárka Martina Karasová z Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach, ktorá spolupracuje so zvieracím ombudsmanom, odporúča zviera na silvestrovskú noc pripraviť dopredu. "Pred očakávaným časom spustenia hlavnej pyrotechnickej paľby je vhodné psa vyvenčiť s dostatočným predstihom, ideálne ešte pred zotmením. Doma vytvorte priestor, kde sa cíti bezpečne. Svetelné efekty sprevádzajúce výbuchy sa eliminujú zatemnením miestnosti tmavými závesmi alebo roletami. Hluk je vhodné prekryť inými zvukmi z televízie alebo rádia. Počas explózií by mal byť majiteľ zvieraťa nablízku, neignorovať ho, ale ani prehnaným spôsobom neľutovať a neutešovať," vysvetľuje lekárka.
 

Psa venčite na vôdzke

Taktiež dodáva, že v období sviatkov a pred sviatkami je nevyhnutné venčiť psa na vôdzke, nikdy nie navoľno. Každý pes musí byť označený mikročipom, no pre rýchlejšiu identifikáciu nájdeného vystrašeného psa je vhodné označiť ho tiež telefónnym číslom majiteľa, na obojku či postroji. Vhodné riešenie na úzkosť zvieraťa môže poskytnúť aj veterinárny lekár, napríklad poskytnutím takzvaných anxiolytík, liečiv na potlačenie úzkosti.

 

 

Oňostroj dosahuje až 150 decibelov
Ochrana dravcov na Slovensku varuje, že zvukový efekt ohňostroja dosahuje hodnotu až 150 decibelov. "A potom ticho. Vystrašené zvieratá doslova utečú z oblastí, kde sa predtým zdržiavali. Dobrým príkladom sú kŕmidlá. Tam, kde bol dovtedy život, ostáva po silvestrovskej noci pusto," vysvetľuje. Tomáš Veselovský z tohto združenia konštatuje, že splašené vtáctvo v panike často naráža do prekážok, ktorým sa v tme nedokáže vyhnúť.

 

Vtáctvo môže narážať do rôznych predmetov

"Takýto prípad sa odohral i v roku 2013 v Prahe, kde počas ohňostroja labute narazili do trolejového vedenia a padali priamo pred očami divákov. Jedna zomrela na mieste, druhá sa zrejme utopila vo Vltave a tretia skončila v rehabilitačnej stanici," podotkol. V dôsledku stresu tiež vtáctvo prichádza o drahocenné tukové či energetické zásoby, ktoré sú nevyhnutné na prežitie v chladnom období roka. Ochrana dravcov apeluje na ľudí, ak nájdu zranené alebo vysilené vtáča, aby okamžite kontaktovali odborníkov a zabezpečili mu kvalifikovanú pomoc.

 

 

Pyrotechnika ohrozuje aj ľudí

Vážne zranenia a úhyny môže spôsobiť každá pyrotechnika či dokonca lampióny šťastia. "Takzvané lampióny šťastia prinesú krátkodobý pocit šťastia len ľuďom, ktorí ich vypustia do vzduchu. Takéto lampióny sú nielen potenciálnym zdrojom požiaru, ale tiež škodia zvieratám, ktoré sa do nich často zamotajú alebo ich skonzumujú a následne uhynú," konštatuje Stanová. Dodáva, že pyrotechnika spôsobuje ťažkosti nielen zvieratám, ale aj deťom a starým ľuďom, preto je potrebné vyhýbať sa miestam, kde sa tieto ohrozené skupiny vyskytujú. "Z dôvodu ochrany verejného poriadku môže obec všeobecne záväzným nariadením obmedziť alebo zakázať používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1 a T1 na území obce alebo v jej častiach," uzavrela zvieracia ombudsmanka.

 

Prípad zraneného psa, ktorý sa objavil na sociálnej sieti.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela NagyováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok