Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jan. 2021Miloš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nie v každej krajine má ten istý produkt rovnakú kvalitu. Toto sa podľa ministerky Matečnej musí zmeniť.
Nie v každej krajine má ten istý produkt rovnakú kvalitu. Toto sa podľa ministerky Matečnej musí zmeniť.
23.04.2019 14:08 Domov
Za dvojakú kvalitu výroby bude hroziť pokuta až niekoľko miliónov eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.04.2019 14:08 Domov

Za dvojakú kvalitu výroby bude hroziť pokuta až niekoľko miliónov eurBRATISLAVA - Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) sa vyjadrila, že Výrobcovia by mali prestať s dvojakou kvalitou produktov. Urobila tak za účasti poslankyne Národnej rady (NR) SR za SNS Evy Antošovej. Vyjadrenie je adresované na eurosmernicu, ktorá umožňuje voči výrobcom tvrdé postihy.


"Chcela by som vyzvať všetkých výrobcov potravín, ktorí sa doposiaľ uchyľovali k produkcii dvojakej kvality, aby s tým čo najskôr prestali. Je možné zjednotiť receptúry a je možné dať na potraviny s iným zložením, iným obalom upozornenie pre spotrebiteľa, že produkt neobsahuje niektoré zložky, ale obsahuje iné zložky. Je to potrebné odlíšiť tak, aby spotrebiteľ nebol klamaný," povedala Matečná.

 

 

"Okamžite ako európska legislatíva nadobudne účinnosť, nebudeme tolerovať, aby sa takéto nekalé praktiky diali. Aj európska smernica umožňuje tvrdé postihy pre výrobcov, ktorí sa budú uchyľovať k dvojakej kvalite produktov," poznamenala ministerka. Sankcie vychádzajúce z eurosmernice sú podľa nej mimoriadne vysoké.

 

"Ďalším krokom, ktorý budeme robiť, je následné testovanie. Budeme robiť tretiu sériu testov na základe spoločnej metodiky, na ktorej vytvorení sme s EÚ intenzívne spolupracovali. Tretiu sériu testov bude znovu vykonávať Štátna veterinárna a potravinová správa," avizovala Matečná. Smernica sa podľa nej netýka len potravín, ale aj nepotravinárskych výrobkov.

 

 

Európsky parlament (EP) v stredu 17. apríla schválil smernicu, ktorá rozširuje aktuálnu definíciu klamlivých obchodných praktík. Za ne by sa mohla v budúcnosti považovať aj dvojaká kvalita tovarov, ktoré sú propagované v rôznych štátoch ako rovnaké, hoci majú výrazne odlišné zloženie. Smernica tiež upravuje informovanie spotrebiteľa o platených umiestneniach tovarov v online ponukách, informovalo o tom tlačové stredisko Európskeho parlamentu.

 

 

Zakázať dvojakú kvalitu produktov však bude možné iba za predpokladu, že odlišné zloženie nebude odôvodnené legitímnymi a objektívnymi faktormi. "Medzi ne by mohli patriť okrem iného dostupnosť alebo sezónnosť surovín, zlepšovanie prístupu k zdravým a výživným potravinám či právo obchodníka ponúkať tovar rovnakej značky na rôznych geografických trhoch v baleniach rôznej hmotnosti alebo objemu," spresnilo tlačové stredisko Európskeho parlamentu.

 

 

Maximálna možná sankcia za porušovanie právnych predpisov, by sa mala pohybovať na úrovni štyroch percent ročného obratu obchodníka v predchádzajúcom roku. Pokiaľ informácie o obrate spoločnosti nie sú k dispozícii, maximálna výška pokuty by sa mala pohybovať v rozmedzí okolo dvoch miliónov eur.

 

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok