Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. apr. 2021Igor
BratislavaBratislava 15°
Biblia
TV program
Moje Netky
15.07.2011 11:40 Kultúra
Významný vedec a prekladateľ zo španielčiny Vladimír Oleríny sa dožíva 90 rokov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.07.2011 11:40 Kultúra

Významný vedec a prekladateľ zo španielčiny Vladimír Oleríny sa dožíva 90 rokov
Významný slovenský literárny vedec, pedagóg a prekladateľ španielskej a latinskoamerickej literatúry  prof. Vladimír Oleríny sa dnes dožíva životného jubilea - 90 rokov.
      Oleríny bol spolu s prof. Jozefom Škultétym zakladateľom hispanistiky ako vednej disciplíny na Slovensku, odboru hispanistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave v 50-tych rokoch, kde pôsobil ako pedagóg. Roky pracoval v Literárnovednom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave. Prekladateľskej činnosti sa venuje už 60 rokov. Kým prvý knižný preklad V. Olerínyho vyšiel v roku 1951 - bol to vtedy úspešný argentínsky sociálny román Temná rieka od Alfreda Varelu - len nedávno jubilant dokončil preklad trilógie súčasného španielskeho spisovateľa Pedra Gálveza o veľkých osobnostiach rímskeho impéria.
      Za šesť desaťročí Oleríny preložil zo španielčiny a portugalčiny celkove okolo 140 básnických, prozaických a dramatických diel a napísal množstvo recenzií, doslovov, vedeckých štúdií a úvah. Medzi jeho prekladmi sú okrem iných diela latinskoamerických autorov Gabriela Garcíu Márqueza či Nicolása Guilléna a mnohých ďalších. Zo španielskej literatúry je to známy klasický román Don Quijote de la Mancha od Miguela de Cervantesa Saavedru, básne a divadelné hry Federica Garcíu Lorcu a iných.
      Zásluhy Olerínyho o sprístupňovanie španielskej a latinskoamerickej literatúry a kultúry čitateľom na Slovensku počas niekoľkých desaťročí vyzdvihol a ocenil nedávno pri príležitosti blížiaceho sa jubilea tejto osobnosti aj veľvyslanec Španielska na Slovensku José Miguel López Jorrin. Na slávnostnom večere (31. mája 2011) na počesť jubilanta veľvyslanec pripomenul, že Španielsko si v minulých rokoch uctilo profesora Olerínyho udelením Striebornej medaily za zásluhy v krásnych umeniach a Veľkého kríža radu Alfonsa X. "Múdreho".
      Na spomínanom stretnutí prof. Olerínymu zablahoželali zástupcovia Ministerstva kultúry SR, veľvyslanectiev viacerých krajín, hispanisti zo slovenských univerzít, predstavitelia kultúrnych inštitúcií a organizácií. Bol medzi nimi aj Ján Tužinský, ktorý jubilantovi v mene Spolku slovenských spisovateľov odovzdal Pamätnú medailu tejto organizácie.

Zdroj: TASRreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok