Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. sep. 2020Móric
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.10.2019 18:59 Environetky
Vysoké školy podporili klimatické protesty, ekologické opatrenia chcú robiť aj samy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.10.2019 18:59 Environetky

Vysoké školy podporili klimatické protesty, ekologické opatrenia chcú robiť aj samyBRATISLAVA - Obmedzenie plastových príborov a pohárov, komunitné záhrady, rekonštrukcie budov s cieľom ušetriť energiu, ale aj vedecké projekty.


Takéto opatrenia zaraďujú medzi svoje ekologické aktivity Univerzita Komenského (UK) a Slovenská technická univerzita (STU). Obe vysoké školy pred dvomi týždňami podporili protestnú akciu iniciatívy Fridays for Future Slovensko s cieľom upozorniť na hrozby zmeny klímy. 

„Hneď po nástupe nové vedenie zamedzilo používaniu jednorazových plastových pohárov, príborov či obalov na akciách rektorátu. Všetky predtým výrazne používané igelitové tašky sme vymenili za papierové,“ uviedla hovorkyňa UK Lenka Miller.

 

Dodala tiež, že niekoľko fakúlt buduje komunitné záhrady, v ktorých budú môcť kompostovať, a že pri najbližšej kúpe automobilu pre rektorát by chceli vybrať hybrid alebo elektromobil. UK tiež hovorí, že pri rekonštrukciách v rámci univerzity dbá na energetickú náročnosť.

STU sa snaží investovať do obnovy vlastných budov a internátov. Vyzdvihuje aj projekt biodegradovateľného bioplastu Nonoilen, ktorý vzniká pod vedením Pavla Alexyho na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU, a mohol by prispieť k riešeniu problémov s platovým odpadom.

 

 

„Vidíme, že by sme mohli urobiť aj oveľa viac. Musíme sa zlepšiť,“ dodáva však manažér STU pre komunikáciu s médiami Fedor Blaščák. Napríklad viac šetriť energiami a účinnejšie triediť odpad na všetkých pracoviskách či podporovať zamestnancov vo využívaní hromadnej dopravy.

Protest s názvom Klimatický štrajk, ktorý sa konal 20. septembra, podporili rôzne vedecké a odborné inštitúcie ako Slovenská akadémia vied, Vysoká škola výtvarných umení, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach či Technická univerzita v Košiciach.

 

K akcii sa pridalo aj viac ako 70 mimovládnych organizácií, napríklad Greenpeace Slovensko, My sme les, WWF Slovensko, Via Iuris, Človek v ohrození, Liga za ľudské práva či Za slušné Slovensko.

Slovenská technická univerzita hovorí, že podpora iniciatívy Fridays for Future Slovensko nebola z jej strany jednorazová záležitosť a stále trvá. Iniciatívu považujú za spoločensky mimoriadne dôležitú. Blaščák dopĺňa, že aj vzhľadom na slušnú účasť na demonštrácii sú radi, že trocha pomohli pritiahnuť pozornosť študentov a zamestnancov k tejto téme.

 

„Sme radi, že sa pochodu na podporu klimatického štrajku zúčastnili študenti, ako aj zamestnanci univerzity napriek tomu, že sa konal ešte pred začiatkom akademického roka,“ dodala hovorkyňa UK. Značný záujem bol podľa nej aj o diskusie o klimatickej kríze, ktoré sa konali na konci septembra v aule UK.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok