Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. okt. 2022Natália
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
14.09.2022 13:00 Zaujímavosti
Vôňa minulosti: Neuveriteľné, že aj bozkávanie si prešlo zmenami. Vzniklo omylom a dokonca zaň mládencom hrozil sobáš!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.09.2022 13:00 Zaujímavosti

Vôňa minulosti: Neuveriteľné, že aj bozkávanie si prešlo zmenami. Vzniklo omylom a dokonca zaň mládencom hrozil sobáš!Bozk, také obyčajné spojenie pokožky, také jednoduché a predsa výrečné. Bozkom sa všetko začína, občas aj končí, je niekedy hlasnejší ako tisíce slov, sladší než sto cukríkov a boľavejší ako dvesto bodnutí ihlou.


Nielen milenci sa bozkávajú, nielen priatelia, nielen rodinní príslušníci, veď v sebe nesie toľko významov, až je nemožné všetky do jednej bodky spočítať, až je nemožné neprepadnúť aj maličkému zmätku. Bozk môže byť aj falošník, lebo vraví, čo sa nikdy nestane a zasa inokedy povie pravdu, ktorá by sa vetami nikdy nevyslovila.

 

Už dávno

 

Ľudstvo sa bozkáva už dávno, takmer od nepamäti. Prvé spojenie dospelých v bozku sa zrodilo v starej Indii, a viedol k nemu omyl. Áno, udialo sa to vďaka chybe, lebo sa obyvatelia medzi sebou ovoniavali, zdravili sa obtretím líc, a tak napokon prišli na to, že zdraviť sa dá aj inak, napríklad tak, že použijú pery.

 

Rimania

 

Odborníci na slovo vzatí boli opäť raz Rimania, ktorí sa nielenže radi bozkávali, ale ešte vymysleli aj viaceré druhy, aby sa pekne rozlíšilo, kto a prečo urobil.

Pokiaľ si priatelia chceli vymeniť náklonnosť a rozlúčiť sa či sa, naopak, privítať, mali k dispozícii osculum, teda bozk medzi dvoma, čo si dôverovali a prezrádzali si tajomstvá.

O čosi intímnejší bol basium, pri ktorom už vstúpili do hier aj pery, avšak ani zďaleka nemal ktovieako romantický charakter.

Savium, to už bolo čosi celkom iné, lebo tak sa smeli bozkávať len dvaja, ktorí boli spútaní jednak vášňou, a jednak intenzívnou láskou.

 

 

Panna

 

Rimania záležitosť s bozkávaním vnímali pomerne vážne, preto sa aj uzniesli na niekoľkých zákonoch, ktoré jedných chránili a druhých zasa trestali. Zaujímavé je, že ak pristihli pannu, ako sa s mládencom vášnivo bozkáva, mala ona plné právo požadovať sobáš, lebo veď predsa niečo mužovi zo seba dala a nemalo by to vyjsť navnivoč.

 

Stredovek

 

V stredoveku sa bozkávanie riadilo pravidlami, a to dosť jasne danými, ktoré vymedzovali, kto s kým smie, komu je čo zakázané a pri akých príležitostiach je to priam žiaduce. Dôležitý sa bozk javil najmä v záležitostiach obchodu, lebo sa ním potvrdzovali práve uzatvorené zmluvy. Avšak ani nemajetní a neobchodujúci si nesmeli robiť, čo sa im zachcelo a svojich pánov museli bozkávať buď na chrbát ruky, alebo na nohu či dokonca perami označiť zem, po ktorej chodievali.

 

Mor

 

Len čo do Európy zasvietil mor, zmenilo sa všeličo, i bozkávanie sa akosi zo spoločnosti vytratilo. Iná možnosť ani nebola, veď aspoň takto predstavitelia cirkvi a iní šľachtici zamedzovali šíreniu, a tak sa uznieslo, že bozk je povolený na bohoslužbe, aby sa zaželal pokoj a mier ľuďom dobrej vôle.

 

V súčasnosti

 

V súčasnosti sa s bozkávaním nijako nepára, hoci našli by sme výnimky v kultúrach a všelijaké neobvyklosti, ale vo všeobecnosti platí, že sme sa v niečom posunuli vpred, v niečom zasa vzad a čo bývalo intímne, je teraz všadeprítomné. A či premýšľame, koho a za akých okolností pobozkáme, to už nech je otázkou pre naše mysle aj srdcia.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela MihokováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok