Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Palestínski záchranári hľadajú preživších v ruinách budov zničených po izraelských náletoch v Gaza City.
Palestínski záchranári hľadajú preživších v ruinách budov zničených po izraelských náletoch v Gaza City.
13.09.2021 10:42 Zahraničie
VIDEO: Izrael opäť zaútočil na ciele v pásme Gazy. Jair Lapid žiada od Hamasu mier
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2021 10:42 Zahraničie

VIDEO: Izrael opäť zaútočil na ciele v pásme Gazy. Jair Lapid žiada od Hamasu mierJERUZALEM - Izraelské vzdušné sily v pondelok skoro ráno zaútočili na niekoľko cieľov v pásme Gazy. Išlo o reakciu na vystrelenie rakiet smerom na židovský štát. Znepriatelené strany si opätujú paľbu už tri dni. Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid navrhol zlepšenie životných podmienok v palestínskom pásme Gaze výmenou za neútočenie zo strany radikálneho hnutia Hamas, ktoré túto palestínsku enklávu spravuje.


Izraelská armáda informovala o troch samostatných odpaloch rakiet v noci z nedele na pondelok s tým, že najmenej dve z nich zachytil izraelský systém protiraketovej obrany s názvom Železná kupola (Iron Dome). V reakcii na to zaútočil židovský štát na niekoľko nešpecifikovaných cieľov islamistického hnutia Hamas. Na oboch stranách podľa AP neboli hlásené žiadne obete.

 

 

Súvisiaci článok: Izrael vykonal nálety v pásme Gazy

 

Situácia na hranici pásma Gazy sa v poslednom čase znovu zhoršila a panujú obavy z ďalšieho väčšieho konfliktu. Izrael začiatkom mesiaca oznámil viacero zmiernení blokády pásma Gazy, aby situáciu upokojil, Hamas však žiada jej úplné zrušenie. V máji vypukol medzi Izraelom a palestínskymi militantmi v Gaze 11-dňový ozbrojený konflikt, ktorý ukončilo prímerie sprostredkované Egyptom. Izrael, USA a EÚ zaraďujú Hamas medzi teroristické organizácie.

 

Šéf izraelskej diplomacie žiada od Hamasu neútočenie

 

Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid navrhol zlepšenie životných podmienok v palestínskom pásme Gazy výmenou za neútočenie zo strany radikálneho hnutia Hamas, ktoré túto palestínsku enklávu spravuje. 

 

 

Lapid prišiel s týmto návrhom s cieľom vyriešiť nikdy sa nekončiace kolá násilia, a to krátko pred tým, ako v nedeľu došlo k ďalšej eskalácii napätia medzi Izraelom a Hamasom. Cieľom rozvojového plánu pre Gazu, ktorý zahŕňa výhody v oblasti infraštruktúry a zamestnanosti, je ukázať Palestínčanom v tejto enkláve, že práve vojenské operácie Hamasu voči Izraelu sú dôvodom, "prečo žijú v podmienkach chudoby, nedostatku, násilí a vysokej nezamestnanosti, bez nádeje," vysvetlil Lapid v nedeľu.

 

Zdôraznil, že nevolá po rokovaniach s Hamasom"Izrael nerokuje s teroristickými organizáciami, ktoré nás chcú zničiť."

 

Lapid, ktorý by mal v rámci dohody o rotácii prevziať o dva roky funkciu predsedu izraelskej vlády, pripustil, že jeho plán nateraz nie je v súlade s oficiálnou politikou izraelskej vládnej koalície pozostávajúcej z ôsmich strán. Dodal však, že má podporu predsedu vlády Naftaliho Bennetta.

 

Prvá fáza plánu obnovy

 

"Opraví sa elektrická sústava, pripojí sa plyn, vybuduje sa zariadenie na odsoľovanie vody, dôjde k výraznému zlepšeniu systému zdravotníctva a k prestavbe bytovej a dopravnej infraštruktúry," informoval Lapid.

 

"Výmenou za to sa Hamas zaviaže k dlhodobému prímeriu," navrhuje Lapid s tým, že v tomto procese zohrávalo dôležitú úlohu aj medzinárodné spoločenstvo, najmä Egypt.

 

Jair Lapid v tejto súvislosti zdôraznil, že tento plán nebude možné uskutočniť "bez podpory a účasti našich egyptských partnerov a bez ich schopnosti hovoriť so všetkými zúčastnenými". Dodal, že akékoľvek porušenie dohody zo strany Hamasu celý proces zastaví alebo zvráti.

 

V prípade, že by realizácia prvej etapy plánu bola úspešná, pri pobreží pásma Gazy by sa potom mohla začať výstavba umelého ostrova, ktorý by umožnil vybudovať aj prístav a vytvoriť tak dopravné spojenie medzi Gazou a Západným brehom. Lapid informoval, že tento plán predstavil partnerom v arabskom svete, ako aj USA, Rusku a Európskej únii.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky KP

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok