Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. okt. 2020Aurélia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
13.07.2020 11:21 Domov
Viac ako 600-tisíc Slovákov nikdy nepoužilo internet
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.07.2020 11:21 Domov

Viac ako 600-tisíc Slovákov nikdy nepoužilo internetBRATISLAVA - Na Slovensku bolo vlani viac ako 600-tisíc Slovákov, ktorí nikdy nevyužili internetové služby.


Podiel ľudí vo veku 16 až 74 rokov, ktorí nikdy nepoužili internet, sa pritom medziročne znížil len mierne, a to o jeden percentuálny bod na 12 %.

 

Dôvodom sú financie

Ako ďalej informovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková, dôvodom je nízke pokrytie internetom a nedostupnosť internetu z finančných dôvodov najmä v hladových dolinách na východe a juhu Slovenska.

 

Podľa aktuálnych údajov Európskej komisie malo v minulom roku 72 % domácností predplatený niektorý typ ponuky pevného internetu, čo je pod priemerom Európskej únie.

Počet domácností s pokrytím sieťami 4G je na úrovni 89 %, ale je stále pod priemerom únie predstavujúcim 96 %.

 

 

„Slovensko má stále veľa ľudí, ktorí nikdy nevyužili internetové služby a nemajú žiadne digitálne zručnosti. Aktuálne zhruba dve tretiny Slovákov majú základné digitálne vedomosti. Sem patrí okrem vyhľadávania informácií online pomocou vyhľadávača aj schopnosť komunikovať s ostatnými pomocou mobilného telefónu, e-mailu alebo chatu. Títo ľudia vedia takisto vytvoriť jednoduchý digitálny obsah ako texty, tabuľky, obrázky či zvukové súbory,“ priblížila Buchláková.

 

Komisia upozorňuje na hrozby
Európska komisia v tejto súvislosti upozorňuje aj na stupňujúce sa bezpečnostné hrozby na internete. V uplynulom roku evidoval približne jeden z troch občanov Európskej únie vo veku 16 až 74 rokov incidenty súvisiace s bezpečnosťou pri používaní internetu na súkromné účely. Najčastejším nahláseným bezpečnostným incidentom bol phishing.

 

„Za vlaňajšok problém s bezpečnostnými hrozbami uvádza až štvrtina Slovákov, ktorí sú používateľmi internetu. Ľudia sa pred týmito útokmi najčastejšie chránia tým, že sa nepripájajú cez verejné wi-fi a pravidelne si menia heslá či už v internetbankingu, alebo v e-mailových kontách či sociálnych sieťach,“ doplnila analytička.

 


Vlani používalo internet viac ako 80 % Slovákov. Napríklad elektronické bankovníctvo 66 % v porovnaní so 62 % v roku 2018. Slovensko zaznamenalo podľa Buchlákovej značný pokrok vo videohovoroch, pričom túto službu teraz využíva 66 % ľudí, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje nárast o 15 percentuálnych bodov.

 

Záujem o online nákupy zostáva stabilný. Podiel používateľov internetu, ktorí predávajú online, klesol na 27 % a takisto klesol podiel používateľov aktívnych na sociálnych sieťach. Len 72 % používateľov internetu číta správy online, v porovnaní so 77 % v roku 2017 a len 6 % absolvovalo kurz online, čo predstavuje jedno z najnižších skóre v únii.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok