Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. okt. 2020Aurel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Neurológovia zistili, že zvýšený krvný tlak a cukrovka menia štruktúru mozgu
Neurológovia zistili, že zvýšený krvný tlak a cukrovka menia štruktúru mozgu
18.09.2020 16:44 Relax
Vedci zistili, ako cukrovka a vysoký krvný tlak ovplyvňujú mozog
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.09.2020 16:44 Relax

Vedci zistili, ako cukrovka a vysoký krvný tlak ovplyvňujú mozogOXFORD - V novej štúdii neurológovia z Oxfordskej univerzity zistili, že zvýšený krvný tlak a cukrovka menia štruktúru mozgu, čím spomaľujú rýchlosť myslenia a zhoršujú pamäť.


Účinky cukrovky na mozog

Pri pohľade na výsledky od 22 000 dobrovoľníkov z britskej Biobanky, ktorí podstúpili skenovanie mozgu, vedci zistili, že zvýšený krvný tlak a cukrovka významne porušujú kognitívne funkcie mozgu, najmä rýchlosť myslenia a krátkodobú pamäť.

 

"U ľudí, ktorí sú na liečbe, bol systolický krvný tlak nad 140 mm spojený s nižšou kognitívnou výkonnosťou. Čím je tlak vyšší, tým je horšia situácia", uviedol profesor neurológie a kognitívnych neurovied a hlavný riešiteľ štúdie Masud Husain.

 

 

Zdá sa, že tieto účinky sú sprostredkované zmenami v štruktúre mozgu, ktoré boli zistené pomocou nových techník analýzy skenovania mozgu MRI. K zmenám v mozgu došlo u ľudí s vysokým krvným tlakom a cukrovkou, ktorí nemali žiadne ďalšie zdravotne problémy.

 

Štúdia publikovaná v časopise Nature Communications ukazuje, že účinky krvného tlaku boli najsilnejšie u ľudí vo veku 44-69 rokov. Zatiaľ, čo u ľudí vo veku nad 70 rokov nemala úroveň tlaku taký vplyv na kognitívne funkcie mozgu.

 

Výsledky analýz MRI ukázali, že zvýšený krvný tlak a glukóza zrejme ovplyvňujú spojenia šedej a bielej hmoty v mozgu. Zdá sa, že tieto zmeny majú priamy vplyv na rýchlosť myslenia a krátkodobú pamäť.

 

 

Prevencia v strednom veku

Vedci už predtým preukázali, že krvný tlak a cukrovka v strednom veku môžu zvýšiť riziko vzniku demencie v neskoršom veku. Nové objavy oxfordskej skupiny ukazujú, že tieto faktory môžu mať priamy vplyv aj na kognitívne výkony v strednom veku.

 

Zistenia majú dôležité dôsledky na zdravie mozgu a môžu pomôcť neurovedcom odpovedať na to, ako môžeme s pribúdajúcim vekom udržiavať náš mozog zdravý a odolnejší.

 

"Monitorovanie a liečba aj mierne zvýšeného krvného tlaku môže mať vplyv na štruktúru mozgu a rýchlosť myslenia v strednom veku a zároveň ponúka potenciál na zníženie rizika vzniku demencie v neskoršom veku", uviedol profesor Husain.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Oxford Neuroscience/Netky Anna Mogilevskaia

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok