Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
5. feb. 2023Agáta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
11.05.2020 12:41 Zaujímavosti
Vedci netušia prečo u nakazených koronavírusom prichádza siedmy deň zlom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.05.2020 12:41 Zaujímavosti

Vedci netušia prečo u nakazených koronavírusom prichádza siedmy deň zlomVeľkou záhadou je pre lekárov správanie koronavírusu SARS-CoV-2. Zatiaľ sa im nepodarilo zistiť, prečo u mnohých pacientov nakazených novým typom koronavírusu, ktorých stav bol stabilný, nastáva siedmy deň zlom.


Infikovaní sa náhle dostanú do život ohrozujúcej fázy priebehu choroby, píše server týždenníka Focus s odkazom na lekárske štatistiky.

 

Problémy po týždni

Mnohí lekári hlásia, že u niektorých pacientov nastáva siedmy deň razantný zvrat. "Na konci prvého týždňa choroby sú v stabilnom stave, zrazu sa v ich tele objaví extrémne silná zápalová reakcia, ktorá sa šíri po celom tele," povedal denníku The Guardian pneumológ David Darley z nemocnice St. Vincent v Sydney.

 


Chorým zlyhávajú pľúca, klesá krvný tlak, postupne zlyhávajú ďalšie orgány, obzvlášť obličky, a v tele sa začnú tvoriť krvné zrazeniny.

 

"U pacientov nakazených novým typom koronavírusu existuje veľmi špecifická sada štádií choroby. Z nejakého, nám zatiaľ neznámeho dôvodu, ale týmito štádiami neprejdú všetci nakazení," hovorí Darley.

 

Ohrození starší muži s cukrovkou
Lekári vypozorovali, že ťažkým priebehom choroby Covid-19, ktorú spôsobuje koronavírus, sú obzvlášť ohrození starší muži, ktorí trpia buď cukrovkou, alebo vysokým krvným tlakom, poprípade kardiovaskulárnymi chorobami. Ale ani v tomto prípade nemožno hovoriť o pravidle.

 

Zatiaľ neexistuje spôsob, ako zistiť, u akých pacientov sa má očakávať vážnejší priebeh choroby. Lekári dúfajú, že by im mohlo pomôcť pozorné sledovanie biomarkerov. To je merateľný indikátor určitého biologického stavu alebo podmienok.

Nemocnica St. Vincent v Sydney spúšťa projekt, v rámci ktorého bude kontrolovať pacientov, ktorí prekonali nákazu koronavírusu. Lekári tak chcú zistiť, či vírus po sebe zanechá nejaké trvalé zmeny na orgánoch, v imunitnom systéme či krvi.

 

"Zatiaľ nie je jasné, či je to vírus, ktorý napáda pľúca, cievy, alebo imunitný systém, ktorý sa vymkne kontrole a následne spôsobuje poškodenie pľúc a ciev," povedal Darley a dodal: "Môže to byť aj kombinácia oboch variantov."

 

Niektorí pacienti prekonali po nakazení koronavírusu tiež zápal mozgu. Z niektorých krajín dorazili informácie o infikovaných, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu.

 

"Nie je jasné, či vírus infikuje cievne výstelkové bunky v mozgu alebo či je pacientova krv príliš náchylná k zrážaniu v dôsledku zápalu, čo zase vedie k mŕtvici," povedal Darley.reklama


reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok