Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
30. okt. 2020Šimon
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
11.05.2020 12:41 Zaujímavosti
Vedci netušia prečo u nakazených koronavírusom prichádza siedmy deň zlom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.05.2020 12:41 Zaujímavosti

Vedci netušia prečo u nakazených koronavírusom prichádza siedmy deň zlomVeľkou záhadou je pre lekárov správanie koronavírusu SARS-CoV-2. Zatiaľ sa im nepodarilo zistiť, prečo u mnohých pacientov nakazených novým typom koronavírusu, ktorých stav bol stabilný, nastáva siedmy deň zlom.


Infikovaní sa náhle dostanú do život ohrozujúcej fázy priebehu choroby, píše server týždenníka Focus s odkazom na lekárske štatistiky.

 

Problémy po týždni

Mnohí lekári hlásia, že u niektorých pacientov nastáva siedmy deň razantný zvrat. "Na konci prvého týždňa choroby sú v stabilnom stave, zrazu sa v ich tele objaví extrémne silná zápalová reakcia, ktorá sa šíri po celom tele," povedal denníku The Guardian pneumológ David Darley z nemocnice St. Vincent v Sydney.

 


Chorým zlyhávajú pľúca, klesá krvný tlak, postupne zlyhávajú ďalšie orgány, obzvlášť obličky, a v tele sa začnú tvoriť krvné zrazeniny.

 

"U pacientov nakazených novým typom koronavírusu existuje veľmi špecifická sada štádií choroby. Z nejakého, nám zatiaľ neznámeho dôvodu, ale týmito štádiami neprejdú všetci nakazení," hovorí Darley.

 

Ohrození starší muži s cukrovkou
Lekári vypozorovali, že ťažkým priebehom choroby Covid-19, ktorú spôsobuje koronavírus, sú obzvlášť ohrození starší muži, ktorí trpia buď cukrovkou, alebo vysokým krvným tlakom, poprípade kardiovaskulárnymi chorobami. Ale ani v tomto prípade nemožno hovoriť o pravidle.

 

Zatiaľ neexistuje spôsob, ako zistiť, u akých pacientov sa má očakávať vážnejší priebeh choroby. Lekári dúfajú, že by im mohlo pomôcť pozorné sledovanie biomarkerov. To je merateľný indikátor určitého biologického stavu alebo podmienok.

Nemocnica St. Vincent v Sydney spúšťa projekt, v rámci ktorého bude kontrolovať pacientov, ktorí prekonali nákazu koronavírusu. Lekári tak chcú zistiť, či vírus po sebe zanechá nejaké trvalé zmeny na orgánoch, v imunitnom systéme či krvi.

 

"Zatiaľ nie je jasné, či je to vírus, ktorý napáda pľúca, cievy, alebo imunitný systém, ktorý sa vymkne kontrole a následne spôsobuje poškodenie pľúc a ciev," povedal Darley a dodal: "Môže to byť aj kombinácia oboch variantov."

 

Niektorí pacienti prekonali po nakazení koronavírusu tiež zápal mozgu. Z niektorých krajín dorazili informácie o infikovaných, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu.

 

"Nie je jasné, či vírus infikuje cievne výstelkové bunky v mozgu alebo či je pacientova krv príliš náchylná k zrážaniu v dôsledku zápalu, čo zase vedie k mŕtvici," povedal Darley.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok